Facebook pomoże znaleźć dawców krwi

10 Października 2017, 10:12

Sieć społecznościowa Facebook tworzy "funkcję oddawania krwi" dla jej użytkowników w Indiach. Celem jest połączenie szpitali z dawcami i odbiorcami oraz przeciwdziałanie zbyt małej liczbie chętnych do oddawania krwi.

Od 1 października w specjalnej funkcji delegowania można poprosić o przekazanie krwi. Zgłoszenia są przesyłane do dawców krwi w najbliższej okolicy. Darczyńcy mogą również zgłosić chęć oddawania krwi we własnym profilu. Celem jest połączenie szpitali z dawcami i odbiorcami oraz przeciwdziałanie niechęci do krwiodawstwa w Indiach.

Łatwiejsze dotarcie do dawców

"Poprzez podnoszenie świadomości na temat krwiodawstwa i liczby ofiarodawców krwi w Indiach chcemy ułatwić ludziom i organizacjom oddawanie lub otrzymywanie krwi" - powiedział Hema Budaraju, szef działu Facebooka na Azję Południową. Potencjalni dawcy mogą zgłosić się przy pomocy wiadomości WhatsApp lub po prostu  zadzwonić. Program zachowuje jednak prywatność krwiodawców. W razie złamania tej zasady firmie mogą grozić konsekwencje prawne.

W Polsce brakuje krwi

W Polsce w ciągu jednego roku wykonuje się ok. 1,7 mln transfuzji krwi. Mimo że liczba krwiodawców rośnie, nadal jest ich o około 30 proc. mniej niż w krajach Europy Zachodniej. Na przykład w Niemczech co druga osoba dorosła oddawała w życiu krew przynajmniej raz. W Polsce szczególnie trudna sytuacja ma miejsce co roku w czasie wakacji. Organizuje się wprawdzie wiele akcji promujących oddawanie krwi oraz w tzw. krwiobusy, liczba dawców nie wzrasta jednak wystarczająco szybko. W 2017 roku WHO zorganizowała akcję  promującą oddawanie krwi, której mottem stało się: Co ja mogę zrobić? Oddaj krew. Oddaj teraz. Oddawaj regularnie.

Magdalena Mroczek

Źródło: aerzteblatt.de

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz