Gowin: Rozwiązanie problemu strajku rezydentów należy do ministra zdrowia

10 Października 2017, 7:55

W ten sposób wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin odpowiedział w TVN 24 na pytanie o to, czy premier Beata Szydło powinna spotkać się z młodymi lekarzami. Dziś rozpoczęła się 9 doba protestu głodowego rezydentów. Dołączają do niego kolejne osoby.

Zdaniem wicepremiera Gowina, to minister zdrowia jest odpowiedzialny za rozwiązanie sporu z młodymi lekarzami, którzy domagają się m.in. zwiększenia nakładów na zdrowie i poprawy warunków pracy. Jednak niepowodzeniem zakończyła się kolejna tura rozmów między Ministerstwem Zdrowia i rezydentami, do której doszło wczoraj wieczorem. - Nieprawdą jest, że strony MZ nie ma konkretnych propozycji. One są - deklarował minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. 

- Zmiany, które zaproponował MZ są zmianami, które w znacznym stopniu pomogą rozwiązać problemy służby zdrowia, w tym także problemy rezydentów. Ale do porozumienia dochodzi wtedy, kiedy obie strony tego chcą - mówiła wczoraj pytana o protest młodych lekarzy premier Beata Szydło.

Tymczasem na spotkanie z premier Szydło wciąż liczą głodują rezydenci. Przedstawiciele Kancelarii Premiera i Ministerstwa Finansów zostali zaproszeni do udziału we wczorajszym posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia. Jak poinformował szef KZ, Bartosz Arłukowicz, obie instytucje oficjalnie odmówiły udziału w Komisji.

AS

Źródło: TVN 24 

Foto: KPRM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

rz Wtorek, 10 Października 2017, 13:21
Teraz politycy troszczą się o rezydentów. Co robili wcześniej? rynekzdrowia.pl - problem niskich wynagrodzeń lekarzy w trakcie specjalizacji od lat był zamiatany pod dywan przez kolejne ekipy rządzące..
dinozaur Wtorek, 10 Października 2017, 12:41
Minister Gowin jak zwykle udaje, że nie ma problemu i rozwiąże go ktoś inny. Minister Zdrowia nie ma środków na rozwiązanie problemów płacowych w ochronie zdrowia. Decyzja należy do rządu RP i premiera tego rządu, czy uzna, że zdrowie obywateli jest, czy nie jest priorytetem a minister Morawiecki ma da c na to pieniądze. Wieszanie psów na ministrze Radziwille nic nie da. Nie on trzyma kasę.