Morawiecki w Sejmie o „bezprecedensowym wzroście wydatków na zdrowie”

10 Października 2017, 15:24

„W ciągu najbliższego roku wzrost wydatków na służbę zdrowia będzie taki, jakiego jeszcze nigdy nie było przez ostatnie 28 lat – 5,8 mld zł. Nakłady na zdrowie wrosną do blisko 90 mld zł” - o planowanych zmianach w ochronie zdrowia mówił dziś w Sejmie wicepremier i minister finansów Mateusz Morawiecki przy okazji rozpoczętej dziś debaty o przyszłorocznym budżecie. 

- To jest wzrost o ponad 10 mld zł w ciągu zaledwie dwóch lat. Nigdy nie było takiego wzrostu – podkreślał wicepremier Morawiecki w Sejmie. - Ze względu na bardzo dobrą sytuację budżetu tegorocznego zdecydowaliśmy się z Panią premier i z Panem ministrem Radziwiłłem na jego sugestię i na wniosek Rady Ministrów zwiększyliśmy wydatki powyżej 3 mld względem pierwotnych założeń.

Jak przypomniał wicepremier Morawiecki, pieniądze trafią na doinwestowanie w sprzęt medyczny, zlikwidowanie lub przynajmniej skrócenie kolejek w leczeniu zaćmy czy wszczepianiu endoprotez. – Planujemy dodatkowo w listopadzie dokonać wykupu części procentowej nadwykonań - dodał.

- Zdajemy sobie sprawę z licznych zaniedbań w służbie zdrowia przez ostatnie osiem lat. Nie da się tego wszystkiego odkręcić w jednym czy w dwóch latach. Mamy na to kilka lat po to, żeby sukcesywnie podnosić wydatki na ochronę zdrowia, a te wydatki zostaną podniesione o blisko 6 mld w sposób bezprecedensowy porównując do poprzednich 28 lat – mówił Morawiecki.

Wicepremier podkreślał również, że rząd jednocześnie pracuje nad uszczelnieniem systemu ochrony zdrowia. – W tym systemie część pieniędzy albo przecieka przez palce, albo wręcz podlega rozmaitym patologiom. Dlatego w przyszłym roku wprowadzimy obligatoryjne elektroniczne zwolnienia, co będzie elementem uszczelnienia systemu podatkowego. Wprowadzimy też elektroniczne recepty, skierowania do lekarzy, karty  - i ta elektronizacja pozwoli nam na uniknięcie szeregu patologii zarówno przy refundacji leków, jak również w kontekście licznych zadań związanych z obsługą pacjentów – podkreślał Morawiecki. 

AS

Źródło: Sejm

Fot. Kancelaria Sejmu/Paweł Kula

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz