Premier Szydło o zdrowiu na Radzie Dialogu Społecznego

11 Października 2017, 13:44

Ustawa gwarantująca zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB jest już gotowa i za chwilę trafi do Sejmu. Między innymi taką informację przekazała dziś premier Beata Szydło uczestnikom Rady Dialogu Społecznego, tuż przed spotkaniem z młodymi lekarzami.

Jak wyjaśniła premier Beata Szydło, rezydenci nie przyjęli propozycji spotkania w ramach dzisiejszego nadzwyczajnego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Dlatego premier Szydło opuściła posiedzenie przed końcem i udała się na rozmowy z młodymi lekarzami. Co o działaniach rządu w obszarze ochrony zdrowia usłyszeli członkowie RDS?

Premier Beata Szydło mówiła o dodatkowych środkach przeznaczonych na ochronę zdrowia – w tym roku 8 mld zł m.in. na leczenie zaćmy, endoprotezoplastykę, kupno świadczeń czy wyposażenie gabinetów. W przyszłym roku do systemu ma trafić kolejne 6 mld zł. Jest już również gotowa ustawa gwarantująca zwiększenie nakładów na zdrowie do 6 proc. PKB i niedługo ma trafić do Sejmu.

Rząd przypomina również o uchwaleniu ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Z tego tytułu do pracowników miało trafić 17 mld zł. Podjęto też decyzję, że w 2018 roku pula środków przeznaczona na wynagrodzenia dla lekarzy stażystów i rezydentów wzrośnie o 40 proc. W przyszłym roku rząd chce na to przeznaczyć blisko 1,2 mld zł.

Niezależnie od tego w specjalizacjach deficytowych płace rezydentów mają wzrosnąć o 1200 zł od lipca tego roku i od stycznia przyszłego roku o ok. 1300 zł.

 

AS

Foto: PZM tt (Nadzwyczajne posiedzenie RDS dotyczące ustawy o min. wynagrodzeniach w ochronie zdrowia)

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz