Premier podsumowała zdrowie w expose

05 Października 2015, 12:59

Premier Ewa Kopacz podsumowała realizację swojego expose i omówiła działania rządu w sześciu obszarach: bezpieczeństwo, rodzina i seniorzy, infrastruktura, edukacja i nauka, gospodarka,  rolnictwo oraz zdrowie.

„Zdrowie Polaków to zawsze jedna z najważniejszych rzeczy, którą muszą zajmować się rządzący. Chcę, żeby pacjenci byli leczeni szybciej. Dlatego od 1 stycznia 2015 r. wdrażamy pakiet kolejkowy i onkologiczny” – zaznaczyła szefowa rządu. Mówiła także o zwiększeniu puli miejsc rezydenckich dla młodych lekarzy, usunięciu niezdrowej żywności ze szkolnych sklepików, tworzeniu Narodowego Instytutu Geriatrii, uchwaleniu ustawy o in vitro oraz ustawy o zdrowiu publicznym. Premier dodała, że zwiększona została dostępność znieczulenia przy porodzie. Podkreśliła, że cieszą ją również ustalenia z ostatnich dni dotyczące podwyżek dla pielęgniarek.   

Szerzej realizację rządowych zapowiedzi omówiło na swoich stronach internetowych Ministerstwo Zdrowia, które poinformowało m.in., że do 28 września 2015 r. w ramach tzw. szybkiej terapii onkologicznej zostało wydanych 183 059 kart diagnostyki i leczenia onkologicznego oraz wykonano w terminie 91,5% diagnostyk wstępnych.

Przypomnijmy, że pakiet onkologiczny wszedł w życie 1 stycznia 2015 r. i wprowadził tzw. zieloną kartę, która uprawnia pacjenta do szybkiej diagnostyki, a po potwierdzeniu nowotworu – do szybkiego i kompleksowego leczenia. Po wprowadzeniu zmian Ministerstwo Zdrowia obiecało wprowadzenie korekt usprawniających funkcjonowanie pakietu i postulowanych przez lekarzy. W tej chwili trwają konsultacje, a zmiany zapowiadane są na listopad.

Ministerstwo Zdrowia przypomina także, że w 2015 r. minister zdrowia przyznał łącznie 6,5 tysiąca miejsc rezydenckich. Tylko w jesiennym postępowaniu (1 – 31 października) na specjalizacje lekarskie zostało przyznanych 5746 rezydentur. W porównaniu do 2014 r. liczba ta wzrosła dwukrotnie.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało także, że włączyło się w działania rządu na rzecz seniorów.

25 sierpnia Rada Ministrów przyjęła uchwałę ustanawiającą powstanie Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji im. prof. dr hab. Eleonory Riecher poprzez rozszerzenie zakresu działalności Instytutu Reumatologii. Ministerstwo Zdrowia ogłosiło również konkurs na stworzenie dziennych domów opieki medycznej, w których będą wdrażane alternatywne metody opieki nad osobami niesamodzielnymi, w tym także nad osobami starszymi. W 2015 r. przeznaczono na ten cel 40 mln zł.

Ministerstwo chwali się także wprowadzeniem od 1 września tzw. rozporządzenia sklepikowego, które do dziś budzi ogromne emocje. W wyniku wejścia w życie nowych przepisów z półek sklepików szkolnych zniknęły m.in.  napoje gazowane, hamburgery oraz inne słone i tłuste przekąski.

Jednak już 1 października  w radiu RMF minister edukacji  Joanna Kluzik-Rostkowska zapowiedziała powrót do szkół słodkich bułek, mówiąc:  „Wynegocjowałam wczoraj z ministrem zdrowia powrót drożdżówek". Zapowiedziała również, że będzie negocjować powrót do szkół kawy.

Słowa minister edukacji potwierdził podczas  inauguracji roku akademickiego w Śląskim Uniwersytecie Medycznym minister Marian Zembala, ale zdecydowanie podkreślił:  „Przecież nam chodzi o ratowanie życia i zdrowia, i tu musimy być stanowczy jak dekalog. Walcząc o dzieci, nie walczymy o drożdżówki. Mówimy: drożdżówki wrócą do szkół, natomiast wróci też zdrowa żywność, już wróciła” – oświadczył.

Ministerstwo zapowiedziało także, że w ciągu 2-3 tygodni powstanie poradnik, jak stosować tzw. rozporządzenie sklepikowe.

Na koniec ministerstwo przypomina także, że od czerwca 2015 r. uczestniczy w rządowym programie praktyk studenckich, w ramach którego studenci mają możliwość odbycia praktyk w urzędzie. 

Premier Ewa Kopacz  podczas podsumowania roku rządu na Politechnice Warszawskiej  powiedziała także: „Dziś moim największym marzeniem jest, bym mogła stanąć przed wami w tym samym miejscu za cztery lata i znów powiedzieć: obiecałam, że zrobię i zrobiłam”.

Żródło: kprm.gov.pl, mz.gov.pl, rmf24.pl

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz