Sejmowa Komisja Zdrowia przerwała prace nad ustawą o POZ

11 Października 2017, 17:44

Dziś sejmowa Komisja Zdrowia pracowała nad rządowym projektem ustawy o POZ. Sprawozdanie z prac podkomisji przedstawił poseł Tomasz Latos. Po dwóch godzinach prace zostały jednak przerwane na prośbę klubu PiS. Być może Komisja wróci do prac nad ustawą już jutro. 

Jak wyjaśnił wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia Tomasz Latos (PiS) przerwa jest potrzebna z uwagi na konieczność doprecyzowania jeszcze kilku kwestii w ustawie. Być może posłowie wrócą do prac nad projektem już jutro, ale zdecyduje o tym prezydium Komisji.

Najwięcej kontrowersji wzbudzały zapisy dotyczące internistów, którzy nie mogliby pracować w POZ po 2024 roku bez ukończenia specjalizacji z medycyny rodzinnej.

„Tym razem PiS wyrzuca internistów z POZ. Po 2024 roku nie będą mieli pracować w POZ. Tak proponuje Konstanty Radziwiłł” – napisał na twitterze szef sejmowej Komisji Zdrowia w trakcie posiedzenia.

Jak mówił dziś Konsultant krajowy w dziedzinie chorób wewnętrznych prof. Jacek Imiela, interniści stanowią dziś największą grupę lekarzy pracujących w POZ (ponad 10 tys.). Lekarzy rodzinnych pracuje w POZ około 8,5 tys.

Wątpliwości dotyczyły także finansowania podstawowej opieki zdrowotnej. Posłowie pytali skąd znajdą się środki na oddelegowane do POZ w ustawie nowe zadania, m.in. na profilaktykę. Poseł Krzysztof Ostrowski (PiS) złożył też wniosek o wyodrębnienie puli na diagnostykę w POZ. Pojawił się też wniosek o odesłanie projektu z powrotem do prac w podkomisji.

AS

Źródło: Sejm

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz