E. Rafalska: Żądanie uposażenia na poziomie 9 tys. nie jest możliwe

12 Października 2017, 9:35 Elżbieta Rafalska

W ten sposób minister rodziny pracy i polityki społecznej komentowała dziś w programie „Jeden na jeden" w TVN 24 postulaty młodych lekarzy z Porozumienia Rezydentów OZZL. Zdaniem Elżbiety Rafalskiej najwłaściwszym forum do dyskusji o rozwiązaniach systemowych w ochronie zdrowia było wczorajsze posiedzenie Rady Dialogu Społecznego, w którym protestujący rezydenci nie chcieli wziąć udziału.

Dziś rano minister Elżbieta Rafalska odniosła się również do wniosku Platformy Obywatelskiej o przesunięcie z Funduszu Pracy 135 mln zł na podwyżki dla rezydentów. - Najpierw zapytałabym pana Bartosza Arłukowicza, byłego ministra zdrowia, jak w czasie kadencji PO-PSL rosły wynagrodzenia rezydentów, ile środków na ten cel przeznaczali. A po drugie zapytałabym czy pamięta o tym, że Fundusz Pracy nie służy środkom na ochronę zdrowia, to nie są pieniądze na ten cel, ale jeżeli już, to one są regulowane ustawą okołobudżetową i wymagają zmian ustawowych. Bez zmian ustawowych jest to więc niemożliwe, a jesteśmy w końcówce roku. Już nie mówiąc o tym, że chyba też nie tędy droga – mówiła minister rodziny, pracy i polityki społecznej w TVN 24.

Przypomniała również, że „minister zdrowia i premier Beata Szydło proponowali konkretne podwyżki od 1 stycznia 2018 roku i pewnie niemałe jeśli chodzi o procentowy wzrost nakładów. Z tego co pamiętam to wydaje mi się, że ich wynagrodzenia wzrosły o około 40 proc.”.

- Rząd rozważa i analizuje wszystkie postulaty lekarzy rezydentów, ale chyba też żądanie uposażenia na poziomie 9 tys. zł na tym etapie i w takiej sytuacji absolutnie nie jest możliwe. Negocjacje trwają. Wczoraj rezydenci nie chcieli przyjść na najbardziej właściwe forum. Na posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego byli obecni wszyscy przedstawiciele reprezentatywnych związków zawodowych, organizacje pracodawców, organy założycielskie szpitali. To było absolutnie bardzo dobre forum do dyskusji na temat systemowych rozwiązań – dodała Rafalska. 

AS

Źródło: TVN 24

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

4 komentarze

zuz Piątek, 13 Października 2017, 20:51
To już lekka przesada.
Spoxman Czwartek, 12 Października 2017, 10:39
Przekaz dnia PiS: Rezydenci żądają podwyżek do 9 tysięcy złotych.
Interpretacja społeczna Czwartek, 12 Października 2017, 9:55
Ależ niech żądają 9 tys. zł. Dać im! Dla innych pracowników szpitali nie będzie pieniędzy. Wtedy taki rezydent, który poza stażystą stoi najniżej w hierarchii szpitala będzie robił za salowego, sanitariusza, pielęgniarkę, sekretarkę medyczną, księgową, kadrową, będzie rozliczał kontrakt NFZ, będzie robił analizy i w końcu będzie, bo do tego obliguje go ustawa, robił kontroling szpitala. Wtedy zaczną szanować innych pracowników ochrony zdrowia. Gratuluję egoizmu i krótkowzroczności.
Robert Piątek, 13 Października 2017, 18:54
...po pierwsze-zabawne, ale OBECNIE jako lekarz rezydent wykonuję te wszystkie funkcje. Po drugie-to pielęgniarki i ratownicy wypełniają moje polecenia, nie na odwrót. Mogą się nie zgodzić, odmówić, trochę zrobić na własną rękę /za co zreszta jestem im b. wdzięczny, bo mnie to zwyczajnie odciąża/-ale zasady są inne. Wreszcie, po trzecie: kłamstwo o 9tyś ma krótkie nogi, wystarczy przeczytać postulaty. Albo pierwszy-6,8% pkb na leczenie, albo ostatni-poprawa warunków pracy WSZYSTKICH pracowników ochrony zdrowia. Po co ten jad...?