Projekt Nowoczesnej z negatywną rekomendacją Komisji Zdrowia

12 Października 2017, 16:48

Dziś sejmowa Komisja Zdrowia zarekomendowała odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu Nowoczesnej, który umożliwiał osobom niepełnoletnim samodzielne korzystanie z porad ginekologa czy urologa. Negatywne stanowisko wobec projektu w imieniu rządu przedstawił wiceminister zdrowia Zbigniew Król. 

Jak wyjaśniał wiceminister zdrowia, negatywne stanowisko rządu wobec propozycji Nowoczesnej wynika między innymi z faktu, że projekt uwzględnia tylko niektóre dziedziny medycyny. Młodzież mogłaby skorzystać samodzielnie z porady ginekologa czy urologa, ale już nie stomatologa lub pediatry. Wprowadzenie takich regulacji – w opinii rządu – mogłoby też narazić zdrowie lub życie nieletnich pacjentów w kontekście zgody lub jej braku na przeprowadzenie badań.

Nowelizację – poza Nowoczesną – poparli także posłowie Platformy Obywatelskiej. Mimo to Komisja Zdrowia zarekomendowała odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. Jak wypowiadali się posłowie Komisji Zdrowia z PiS: „projekt jest niezwykle szkodliwy”. – Wyłączanie piętnastoletniego dziecka spod opieki rodziców jest nie do przyjęcia – mówili.  

AS

Źródło: Sejm

Foto: Sejm/K.Białoskórski

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz