Rząd kontra rezydenci: znów bez porozumienia

12 Października 2017, 23:20

Jesteśmy sfrustrowani, smutni i upokorzeni - powiedzieli przedstawiciele protestujących lekarzy rezydentów po wieczornym spotkaniu w Kancelarii Premiera. Rozmowy odbyły się z inicjatywy młodych lekarzy. Ale nie udało im się spotkać z premier Beatą Szydło. Z delegacją PR OZZL rozmawiał minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, minister w KPRM Henryk Kowalczyk i szefowa Kancelarii Premiera Beata Kempa.

- Dziś zawiesiliśmy protest i przyjechaliśmy na spotkanie, ale nie dostaliśmy się przed oblicze pani premier - mówili tuż po spotkaniu w KPRM rezydenci. - Zostaliśmy upokorzeni - dodali. Rozmowy bez udziału premier Beaty Szydło nie przyniosły efektu. Jak relacjonowali przedstawiciele rezydentów, którzy brali udział w spotkaniu w KPRM, minister zdrowia oczekiwał od lekarzy zakończenia protestu i przystąpienia do prac w ramach zespołu, który ma wkrótce powstać w MZ.

Jak podkreślają rezydenci, nie mają już podstaw do tego, by wierzyć w kolejne deklaracje strony rządowej. Oczekują formalnych decyzji. W przeciwnym razie zapowiadają, że protest będzie trwał do skutku. - Po każdym z takich zachowań rządu, do protestu dołączają kolejne osoby i kolejne środowiska udzielają nam wsparcia - mówiła jedna z głodujących rezydentek. Jak podkreślają młodzi lekarze, wszystko zmierza teraz do strajku generalnego w ochronie zdrowia.

Jutro list od protestujących rezydentów ma trafić na ręce prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Lekarze czekają też na odpowiedź prezydenta Andrzeja Dudy, do którego apel o włączenie się do rozmów trafił już dzisiaj. Aktualne pozostaje także jutrzejsze posiedzenie sejmowej Komisji Zdrowia w szpitalu, gdzie trwa głodówka. 

AS

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz