Tłumy na manifestacji, blamaż TVP i nowe propozycje rezydentów

16 Października 2017, 9:19

Rezydenci przekazali rządowi nowe, łatwiejsze do spełnienia postulaty. Jak dowiedziała się Polityka Zdrowotna ustąpili w sprawie własnych wynagrodzeń, teraz oczekują niewiele ponad średnią krajową. Chcą też uruchomienia zespołu, który opracuje zmiany w przyjętej w tym roku ustawie o płacach minimalnych w zdrowiu, tak by podwyżki dotyczyły wszystkich zatrudnionych w tym sektorze i były wyższe niż przyjęte przez rząd i parlament. 

Ponadto w postulat wpisano wzrost publicznych nakładów na zdrowie do 6,8 proc. PKB w 2021 roku. Jak poinformowali nas rezydenci, marszałek senatu Stanisław Karczewski mówił w czasie rozmowy z nimi, że jest to postulat możliwy do realizacji. 

Jeśli w sprawie realizacji postulatów nic się nie zmieni, do rezydentów mogą dołączyć w proteście kolejne zawody medyczne. 

Pikiety

Pod KPRM w sobotę odbyła się manifestacja popierająca postulaty rezydentów. Wzięli w niej udział m.in. ratownicy i pielęgniarki. Protestowano też w kilkudziesięciu innych miejscach. Było to prawdopodobnie kilka tysięcy osób. 

Premier nie spotkała się z uczestnikami manifestacji, ale przekazali ono jej swoje postulaty. 

Na razie protest trwa. Przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL Krzysztof Hałabuz powiedział, że obecnie głoduje ok. 40 osób. W pierwszych dniach głodowało ok. 20 rezydentów. Większość głodujących to młodzi lekarze.

TVP o kawiorze i egzotycznych podróżach

Media publiczne zaostrzyły nagonkę na młodych lekarzy biorących w proteście. W portalu internetowym publicznej telewizji opisano, że niektórzy ze strajkujących lekarzy rezydentów chwalili się w mediach społecznościowych zdjęciami z zagranicznych wojaży i jedzeniem kanapek z kawiorem.

- Internauci przeglądając profile internetowe Katarzyny Pikulskiej, odnaleźli szereg zdjęć z jej zagranicznych wojaży. Okazało się, że to miłośniczka podróży, która regularnie odwiedza egzotyczne zakątki świata" - czytamy w tekście TVP Info. Rezydentka faktycznie podróżuje, ale Kurdystan, na który powołało się TVP i zamieściło zdjęcie, odwiedziła w ramach misji medycznej, z której relacja wraz z Pikulską była w Wiadomościach TVP. I młodych lekarzy pomagających charytatywnie w bardzo trudnych warunkach, prezentowano wtedy jako bohaterów.

Co ciekawe na profile FB zaczęły zaglądać też inne niż rządowe media i w ten sposób znalazły informację, że syn prezenterki Wiadomości Danuty Holeckiej oznaczył swe zdjęcie jako popierającego protest. Dziennikarka ma dwóch synów, obydwaj studiują medycynę. 

AK

Foto: Będąc Młodym Lekarzem FB

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz