PEK w Gdańsku: Budujemy szpitale na miarę XXI wieku

Ponad 592 mln zł z budżetu państwa – tyle rząd przeznaczył na budowę Centrum Medycyny Nieinwazyjnej w Gdańsku, drugiego, nowoczesnego szpitala Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Premier Ewa Kopacz wzięła w udział w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod inwestycję.

Inwestujemy w instytucje ochrony zdrowia i daję państwu słowo, będziemy inwestować nadal – zapewniła premier Ewa Kopacz na piątkowej uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod Centrum Medycyny Nieinwazyjnej w Gdańsku. Każdy z nas odwiedza bliskich w szpitalu i wie jakie ważne jest w jakich warunkach ten ciężko chory człowiek przebywa – mówiła szefowa rządu. Dodała przy tym, że dobre warunki w polskich szpitalach ważne są nie tylko dla pacjentów i ich rodzin, ale też dla lekarzy i całego białego personelu, który może mieć w zasięgu ręki nowoczesny sprzęt diagnostyczny. To wszystko się dzieje. Budujemy piękne szpitale i to szpitale na miarę XXI wieku – zaznaczyła premier Ewa Kopacz przywołując m.in. działający od początku września wrocławski „Przylądek Nadziei” - najnowocześniejszy w Polsce dziecięcy szpital onkologiczny.

Premier Ewa Kopacz zaznaczyła, że budowa Centrum Medycyny Nieinwazyjnej w Gdańsku to inwestycja ważna nie tylko dla mieszkańców Pomorza, ale i dla przyjeżdzających tu urlopowiczów z Polski i zagranicy. Blisko 600 mln zł z budżetu państwa trafiły tu na budowę Centrum Medycyny Nieinwazyjnej. To pieniądze, które trafiły w dobre ręce – podkreślała premier Ewa Kopacz dziękując władzom Gdańskiego Uniwersytetu Medycznemu i dyrekcji szpitala. Szefowa rządu przypomniała przy tym, że od czterech lat na Pomorzu działa już Centrum Medycyny Inwazyjnej cieszące się światową renomą. Jego budowę kwotą ponad 500 mln zł również wsparł rząd. 

Do Centrum Medycyny Nieinwazyjnej przeniesie się 20 klinik niezabiegowych, które dziś rozproszone są po całym terenie Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. W nowych budynkach zmieści się nawet 688 łóżek dla pacjentów. Projekt będzie realizowany w latach 2015-2020.

W uroczystości udział wzięli także: minister sportu i turystyki Adam Korol, podsekretarz stanu w Kancelarii Premiera Michał Kamiński, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Tadeusz Jędrzejczyk, senator Roman Zaborowski, były wojewoda pomorski, wiceprezydent Gdańska Piotr Kowalczuk, dyrektor pomorskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Małgorzata Paszkowicz, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej Halina Bona i dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Wiktor Tyburski. Obecni byli również projektanci CMN z biura projektowego Arch-Deco – Michał Afeltowicz i Małgorzata Szymkowiak, wiceprezes Okręgowej Rady Lekarskiej Tomasz Gorczyński i przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych Anna Wonaszek. Podczas uroczystości nie zabrakło byłych rektorów Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego – prof. Romana Kaliszana, prof. Zdzisława Wajdy, prof. Barbary Krupy-Wojciechowskiej i prof. Mariusza Żydowo oraz pracowników Uczelni i Szpitala.

Źródło: kprm.gov.pl, gumed.edu.pl

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz