Zaproszenia do udziału w speczespole ds. finansowania i płac rozesłane

16 Października 2017, 15:21

Do partnerów społecznych trafiły już zaproszenia do udziału w nowym zespole działającym przy resorcie zdrowia - dowiedziała się Polityka Zdrowotna. Ma on się zająć postulatami lekarzy rezydentów.

Zespołem kierować ma sekretarz stanu w resorcie zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko. 

Do prac w nim, jak wynika z naszych informacji, zaproszono m.in. Porozumienie Rezydentów, Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy, samorządy zawodowe lekarzy, pielęgniarek i aptekarzy, Narodowy Fundusz Zdrowia, Główną Inspekcję Sanitarną. Ponadto w zespole mają zasiąść przedstawiciele trzech ogólnopolskich centrali związkowych oraz czterech organizacji pracodawców, które działają w Radzie Dialogu Społecznego, a także Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych i organizacje pacjenckie. 

W elektronicznym Dzienniku Urzędowym MZ nie ma jeszcze zarządzenia w sprawie powołania zespołu. Z wcześniejszych zapowiedzi wynika, że będzie on nosił nazwę ds. systemowych rozwiązań finansowych w ochronie zdrowia, przyszłości kadr medycznych i sposobu ich wynagradzania.

Zdążyć z budżetem

Zespół miałby pracować do 15 grudnia. Jak tłumaczył na wyjazdowym posiedzeniu komisji zdrowia Konstanty Radziwiłł, termin ten związany jest z pracami nad budżetem państwa. Jeżeli do 15 grudnia zespół wypracuje propozycje rozwiązań z zakresu finansowania, to będą one mogły - przynajmniej teoretycznie - być wzięte pod uwagę w budżecie na 2018 r. 

1,05 krajowej

Przypomnijmy, że rezydenci domagają się m.in. systematycznego wzrostu nakładów na ochronę zdrowia i dojścia do 6,8 proc. PKB publicznych wydatków na zdrowie w 2021 r. Ponadto oczekują prac ze związkami zawodowymi pracowników medycznych nad nowelizacją ustawy o minimalnych płacach w zdrowiu, tak by gwarantowała wyższe zarobki niż proponował rząd i przyjął parlament. Dla siebie - według najnowszych, obniżonych oczekiwań - chcą 1,05 średniej krajowej. Rząd nie ustosunkował się do tych postulatów. 

AK 
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz