Niemcy: Sąd ukrócił działalność prywatnych praktyk

18 Października 2017, 14:36

Zatrudnienie asystenta nie może być wykorzystywane, aby zwiększyć swoje zyski lub nadmiernie rozbudować praktykę lekarską. Jest pierwszy wyrok sadu w tej sprawie.

Takie nadużywanie asystentów jako "taniej siły roboczej" ukrócił sąd socjalny w Berlinie (Az: S 83 KA 423/14). Sędziowie Izby podkreślali jednak, że do nielegalnych praktyk dochodzi jedynie, wtedy gdy liczba leczonych pacjentów jest dwukrotnie większa niż średnia. „Praktyka większa o 250 procent powyżej średniej sprawia, że może dochodzić do wykorzystywania asystentów w celu osiągnięcia zysku przez pracodawcę", powiedział sąd socjalny. Nawet w tym przypadku trzeba jednak udowodnić, że dochodzi do nadużywania asystentów.

Asystenci walczą o swoje prawa

Uważa się, ze przy ilości pacjentów przekraczającej 200 proc. typowej praktyki specjalista nie ma czasu na szkolenie rezydenta. Jedna lekarka została właśnie za takie prowadzenie praktyki ukarana kwota 32 000 euro przed Sad ds. Spraw Socjalnych w Berlinie. Sprawę do sadu złożyli asystenci. Wyrok nie jest jeszcze ostateczny, skazana może się odwołać. Obecnie w toku jest 60 innych spraw dotyczących wykorzystywania asystentów przez pracodawców.

Magdalena Mroczek
Źródło: aerzteblatt.de

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz