3,5 mln z MZ na kampanię dot. chorób serca. Tempo zaskakuje

18 Października 2017, 11:22

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło konkurs na przeprowadzenie ogólnopolskiej kampanii telewizyjnej i internetowej o charakterze edukacyjno-promocyjnym w zakresie profilaktyki chorób układu sercowo-naczyniowego (nadciśnienia tętniczego, miażdżycy, ich konsekwencji – w tym niewydolności serca). Resort chce przeznaczyć na to 3,5 mln zł z Narodowego Programu Zdrowia.

Zwycięzca konkursu będzie odpowiedzialny za stworzenie koncepcji strategicznej i kreatywnej kampanii, zaprojektowanie wszystkich materiałów niezbędnych do przeprowadzenia kampanii, zakup czasu antenowego w telewizji, wykorzystanie Internetu (w tym portali społecznościowych), realizację kampanii i opracowanie raportu końcowego. I będzie to musiał zrobić w błyskawicznym tempie. Cały projekt ma być zrealizowany do końca tego roku. Oferty można składać do 30 października. Koszt realizacji tych zadań Ministerstwo wyceniło na ponad 3,5 mln zł.

Jak wyjaśnia Ministerstwo, celem kampanii jest zwiększenie świadomości populacji polskiej na temat chorób układu krążenia, w szczególności ich przyczyn i profilaktyki, jak również zwiększenie świadomości w zakresie czynników ryzyka wpływających na choroby układu krążenia: wiek, płeć, obciążenie rodzinne, nadwaga, otyłość, wysoki poziom cholesterolu, cukrzyca, palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, stres, nieprawidłowa dieta czy niewystarczająca aktywność fizyczna.

Kampania powinna kłaść szczególny nacisk na kwestię edukacji i budowanie świadomości. Przekaz kampanii powinien być ukierunkowane na zmianę stylu życia, poprzez modyfikację i redukcję głównych czynników ryzyka, ze szczególnym uwzględnieniem nieprawidłowej diety oraz niskiej aktywności fizycznej.

Choroby układu sercowo-naczyniowego zabijają każdego roku ponad 4 miliony osób w Europie. W roku 2013 w Polsce z powodu chorób sercowo-naczyniowych zmarły 177 433 osoby, co stanowiło 45,8 proc. wszystkich zgonów i zarazem najczęstszą ich przyczynę. W grupie tej jako bezpośrednią przyczynę zgonów najczęściej wskazywano chorobę niedokrwienną serca (23%), niewydolność serca (22 proc.), miażdżycę (20 proc.) i choroby naczyń mózgowych (19 proc.).

AS

Źródło: MZ

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz