UK: brak porozumienia z UE będzie kosztował miliony. Również w zdrowiu

19 Października 2017, 10:21

Jeśli Unia Europejska i Wielka Brytania nie osiągną kompromisu, obywatele Wielkiej Brytanii mogą nie uzyskać dostępu do opieki zdrowotnej za granica.

Ubezpieczenie w podróży w trakcie wycieczki do Europy wkrótce może stać się niedostępne dla Brytyjczyków. Sojusz, który obejmuje grupy pacjentów, organizacje charytatywne, NHS i medyczne organizacje badawcze, chce przy pomocy unijnych negocjatorów uniknąć tego najgorszego scenariusza.

Pacjenci zostaną w Anglii

„Pacjenci stracą dramatycznie, gdy obywatele Wielkiej Brytanii w trakcie podróży do UE nie będą już w stanie korzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej”, powiedział szef NHS Niall Dickson, współprzewodniczący Brexit Health Alliance. Część brytyjskich emerytów mieszkających obecnie w UE może być zmuszonych do powrotu do Wielkiej Brytanii, jeśli porozumienie nie zostanie osiągnięte.

Zabraknie pracowników

Jeśli porozumienie miedzy UK a Unia nie zostanie zawarte w Anglii może być potrzebnych 190.000 nowych łóżek szpitalnych. W dodatku trzeba będzie zatrudnić 1.600 pielęgniarek, jak i lekarzy, innych pracowników służby zdrowia i personelu pomocniczego. Koszt tego przedsięwzięcia dla NHS wyniesie około 500 milionów funtów rocznie. W dodatku Wielka Brytania będzie musiała zapłacić zwrot kosztów UE, który wyniesie około 500 mln funtów.

Aby zapobiec tej sytuacji, Sojusz domaga się jak najszybszego podjęcia negocjacji z Unia Europejska w celu wyjaśnienia statusu brytyjskich pacjentów.

Magdalena Mroczek

Źródło: Pharmatimes

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz