Senat uchwalił ustawę o pilotażach w zdrowiu

20 Października 2017, 9:27

Senat uchwalił ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej wprowadzającą możliwość przeprowadzania programów pilotażowych w zdrowiu bez poprawek. 

Projekt dotyczy stworzenia ram prawnych umożliwiających przeprowadzenie programów pilotażowych w zdrowiu. Jak wyjaśniało w trakcie prac parlamentarnych Ministerstwo Zdrowia, celem jest sprawdzenie nowych systemowych rozwiązań w zakresie organizacji, realizacji lub sposobu finansowania świadczeń opieki zdrowotnej przed wprowadzeniem ich w życie w skali całego kraju.

Nowelizacja wprowadza także zmiany w procedurze tworzenia programu polityki zdrowotnej. Najbardziej kontrowersyjna dotyczy zapisu o wiążącej opinii Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji dla projektów samorządowych programów polityki zdrowotnej. Dotąd negatywna opinia AOTMiT nie blokowała takiego programu. To ma się zmienić po wejściu w życie nowych przepisów.

Projekt zakłada również usprawnienie realizacji Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych, uregulowanie kwestii funkcjonowania elektronicznego systemu monitorowania programów i zniesienie ograniczenia dostępności do korzystania z leczenia uzależnień.

Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta Andrzeja Dudy.

AS

Źródło: Senat

Polecamy także: 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz