Następne spotkanie zespołu MZ za 2 tygodnie. Co dziś ustalono?

20 Października 2017, 13:35

Pierwsze spotkanie ministerialnego zespołu zakończyło się już. Nie wzięli w nim udziału m.in. przedstawiciele Porozumienia Rezydentów, OZZL, Solidarności. Pojawiły się organizacje pacjenckie oraz szefowa Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych (choć miało jej nie być). 

W Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" odbyło się pierwsze posiedzenie zespołu do spraw systemowych rozwiązań finansowych w ochronie zdrowia, przyszłości kadr medycznych i sposobu ich wynagradzania.

Spotkanie trwało ok. 2,5 godziny i wzięli w nim udział m.in. minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, inni przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwa Finansów. Były też wybrane do dialogu przez MZ organizacje pacjenckie działające w ramach incjatyw: Dialog dla Zdrowia, Obywatele dla Zdrowia i Razem dla Zdrowia (to te, które od MZ dostały znaczne środki finansowe na organizację dialogu). 

Zgodnie z zapowiedziami większość partnerów społecznych nie pojawiła się na nim. Obecna była m.in. Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych (prezes) , co minister zdrowia podkreślał by pokazać, że zespół ma legitymizację środowiska i biorą w nim udział przedstawiciele pracowników medycznych. 

- Mam nadzieję, że te organizacje, które zdecydowały się być dziś nieobecne z tych czy innych powodów dołączą do nas - mówił Radziwiłł. I stwierdził, że podtrzymuje zaproszenia. - Dobrze by było, żeby dołączyli do nas - mówił. 

Jak ma wyglądać praca?

- Była poważna dyskusja na temat tego, jak z tym zwiększającymi się środkami sobie poradzimy. Jak racjonalizować wydatki i jak zagospodarować dodatkowe środki, które wpłyną do systemu ochrony zdrowia - mówił po spotkaniu minister mediom. Wspominał o systemowych zmianach, profilaktyce, leczeniu chorób rzadkich. 

- Zostało ustalone, że dokumenty na piśmie zostaną przedstawione przez członków zespołu w ciągu najbliższego tygodnia i za dwa tygodnie zespół spotka się ponownie - stwierdził Radziwiłł. 

AK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

4 komentarze

. Można zmienić Sobota, 21 Października 2017, 22:36
Ble Ble Ble Rumuni podwyższyli płace lekarzom do tego stopnia że nie wyjeżdżają. Można ? Można ? Pomyśleć!!!!
Mika Sobota, 21 Października 2017, 16:29
Pigułom się wydaje ,że tylko one pracują w szpitalach i że to one leczą chorych Dlatego tylko im się należa podwyżki .
Adam Sobota, 21 Października 2017, 16:27
Pielęgniarki to najbardziej nielojalna grupa zawodowa jaką znam. Zawistne , niekoleżeńskie , pełne pretensji i złości do wszystkich i do wszystkiego co je otacza.
fff Piątek, 20 Października 2017, 14:17
Pani Ptok jeszcze za to zapłaci ostracyzmem. tak sięnie robi szanowna pani!!!