B. Szydło: Będą zmiany w rządzie

24 Października 2017, 9:13 Beata Szydło

Dziś nieoficjalne informacje o wymianie niektórych ministrów potwierdziła w rozmowie w „Jeden na jeden” w TVN 24 premier Beata Szydło. Konkrety mamy poznać w ciągu kilkunastu najbliższych dni. 

- Będą zmiany w rządzie. Te decyzje omawiam z prezesem Kaczyńskim. Zmiany nastąpią w ciągu najbliższych kilkunastu dni. Bycie premierem czy ministrem to jest praca obliczona na czas, kiedy zaplecze polityczne uzna, że można je wykonywać. Nikt z nas nie jest przywiązany do stołków – mówiła dziś w TVN 24 premier Beata Szydło. - Wszyscy mamy rozpisane role i wiemy co mamy robić. Jeśli zmieniają się okoliczności, to trzeba też zmienić taktykę i wszyscy to rozumieją. Tu nie mają znaczenia indywidualne ambicje. Zostaliśmy wybrani po to, żeby zrealizować to, czego oczekują od nas Polacy – mówiła premier.

Beata Szydło odniosła się również do propozycji ministra Radziwiłła, według którego rezydentury mogłyby być przyznawane w formie stypendium i miałyby podlegać zwrotowi w przypadku, gdyby lekarz chciał wyjechać do pracy za granicę.

- W tej chwili to jest temat który pojawia się w dyskusjach co możemy zrobić żeby poprawić sytuację pracowników służby zdrowia. W tej chwili duża grupa osób po studiów medycznych wyjeżdża (nie tylko medycznych, ale akurat tu jest to bardzo odczuwalne). Rezydentura obowiązuje nie od tak długiego czasu. Przedtem lekarze zdobywali specjalizacje pracując w szpitalach. Rezydentura pojawiła się dodatkowo i jest opłacana z naszych podatków. Państwo ma prawo decydować, jaka ilość rezydentur i w jakich specjalizacjach będzie w danym roku przyznawana. Jeżeli wykładamy pieniądze na rezydentury, to należy się zastanowić jeśli ktoś wyjeżdża po rezydenturze, to czy nie powinien tych pieniędzy zwrócić – mówiła Beata Szydło.

- Mam czasami wrażenie, że protesty są ukierunkowane wyłącznie na kwestie płacowe. My musimy się zastanowić co zrobić, żeby służba zdrowia była bardziej dostępna. Wszyscy czekamy na to, żeby protest się zakończył. Ja już w tej chwili nie znajduje dla niego podstaw – podkreśliła premier.

Beata Szydło potwierdziła też, że na dzisiejszym posiedzeniu rząd zajmie się ustawą gwarantującą wzrost nakładów na służbę zdrowia.

AS

Źródło: TVN24

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

ola Wtorek, 24 Października 2017, 10:48
Kiedy koniec z układami w zdrowiu? Pani Premier? Kto zbada zasadność ogłoszonych ostatnio konkursów w MZ z terminem realizacji kilka tygodni na grube miliony? Kto sprawdzi do kogo trafią te wygrane i jakie są powiązania?