PO ma listę komu przyciąć, żeby dać zdrowiu

24 Października 2017, 13:45

Zwiększanie nakładów na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB w ciągu czterech lat i ponadpartyjny pakt dla zdrowia, to propozycja Platformy Obywatelskiej w odpowiedzi na trwający od ponad trzech tygodni protest pracowników medycznych. PO wskazuje też gdzie można szukać oszczędności. 

Jak zaznaczał dziś na konferencji prasowej szef klubu PO Sławomir Neumann, propozycja Platformy jest konkretna i realna do spełnienia. Dodatkowe środki na ochronę zdrowia miałyby pochodzić z akcyzy na alkohol i papierosy. Rocznie do budżetu państwa z tego tytułu trafia około 30 mld zł. Według propozycji PO nakłady na zdrowie miałyby być zwiększane stopniowo już od przyszłego roku. Docelowo na podwyżki dla pracowników – średnio o tysiąc zł miesięcznie – miałoby trafić 7 mld zł, a 20 mld zł na rozładowanie kolejek. Nad propozycją PO miałyby dyskutować wszystkie kluby parlamentarne w ramach porozumienia dla zdrowia. Wspólne ustalenia miałyby obowiązywać w najbliższych latach wszystkich niezależnie od tego, kto znajdzie się w przyszłym rządzie.

- Chcemy zdrowie potraktować priorytetowo już dzisiaj. Proponujemy ponadpartyjne porozumienie honorowane przez partie i przy współudziale pracowników i pacjentów. Proponujemy zwiększenie nakładów do 6,0 proc PKB w ciągu 4 lat. Finansowanie wprost z budżetu bez podnoszenia składki zdrowotnej i podatków. Mamy pomysł jak sfinansować zdrowie przez najbliższe 4 lata – mówił dziś szef klubu PO Sławomir Neumann.

- Problemem ochrony zdrowia są niskie płace pracowników, a dla pacjentów wydłużające się kolejki. Pieniądze zostaną wydatkowane tylko na te cele. Średnio każdy pracownik dostanie 1 tys. zł podwyżki. Reszta pójdzie na sfinansowanie kolejek. Pieniądze będą pochodziły z akcyzy na papierosy i alkohol. Rocznie to około 30 mld zł – mówił senator Tomasz Grodzki, minister zdrowia w gabinecie cieni PO. 

- Protestujący nie chcą tylko podniesienia własnych płac. To nie jest najważniejsze. Ważne jest zwiększenie nakładów i zmniejszenie biurokracji. Ponadpartyjne rozmowy są potrzebne dla dobra wszystkich chorych. Jest dosyć duże zagrożenie i ono się zwiększy jeśli ten konflikt nie zostanie szybko zakończony. Trzeba to zrobić szybko, natychmiast i jak najlepiej – mówiła dziś podczas konferencji PO prof. Alicja Chybicka.

Według Platformy już przyszłoroczny budżet należy zmienić pod kątem zwiększenia nakładów na zdrowie. - Mamy propozycje gdzie można te pieniądze znaleźć. Jesteśmy też otwarci na inne, dobre propozycje. System za chwile będzie w zapaści przez nieodpowiedzialne działania ministra Radziwiłła. Jeżeli rząd tego problemu nie widzi, to znaczy ze nie ma kontaktu z rzeczywistością – mówił szef klubu PO.  

Klub PO zapowiada zgłaszanie poprawek do ustawy budżetowej podczas debaty w Parlamencie. Jak mówią posłowie i senatorowie „to będzie test dla rządu”. Wśród nich jest m.in. rezygnacja z projektu budowy strzelnic w każdym powiecie (2,6 mld zł), ograniczenie wydatków na restrukturyzację górnictwa (1,6 mld zł), zakup samolotu dla VIP-ów (809 mln zł), rozwiązanie Wojsk Obrony Terytorialnej (568 mln zł) czy zamrożenia na poziomie 2017 roku wydatków ABW, CBA i BOR (114 mln zł).

Zaproszenie do współpracy nad porozumieniem dla zdrowia ma trafić m.in. do premier Beaty Szydło, szefa klubu PiS, Ryszarda Terleckiego, szefów klubów parlamentarnych, pracowników medycznych i organizacji pacjenckich. 

AS

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Piotr Środa, 25 Października 2017, 15:42
Szkoda że tej listy nie mieli 5 lat temu..