Sejmowa Komisja Zdrowia przyjęła projekt ustawy o POZ

24 Października 2017, 14:38

Dziś sejmowa Komisja Zdrowia kontynuowała prace nad rządowym projektem ustawy o POZ. Wątpliwości posłów wzbudziły zapisy dotyczące gromadzenia, przetwarzanie i przekazywania danych gromadzonych w POZ.

Zdaniem części posłów zapisy, które znalazły się w rządowym projekcie ustawy o POZ mogą umożliwić udostępnianie danych dotyczących pacjentów organizacjom zewnętrznym, na przykład firmom ubezpieczeniowym. Jak wskazywali, w ustawie nie ma regulacji, która gwarantowałaby bezpieczeństwo tych danych. Nie ma też delegacji dla ministra zdrowia do wydania rozporządzenia, które określi jakie dane i komu mogą być przekazywane. Jest natomiast zapis mówiący o tym, że zdecyduje o tym świadczeniodawca w regulaminie POZ.

Mimo, że wątpliwości do tych regulacji mieli nie tylko posłowie opozycji, ostatecznie zaproponowane przez rząd zapisy i cały projekt ustawy zostały przegłosowane przez sejmową Komisję Zdrowia. Projekt trafi do drugiego czytania prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu. Posiedzenie Sejmu rozpoczyna się jutro. 

AS

Źródło: Sejm

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz