W 2018 r. z budżetu tylko o 200 mln więcej na zdrowie

25 Października 2017, 15:39

W 2018 roku rząd chce przeznaczyć na ochronę zdrowia zaledwie o 200 mln więcej niż w tym roku. To wzrost o 3 proc. w stosunku do tegorocznego budżetu. Jeśli nie liczyć rezerw, byłby to spadek o 110 mln zł.

Sejmowa Komisja Zdrowia pracowała dziś nad projektem ustawy budżetowej na przyszły rok w części dotyczącej ochrony zdrowia. Według informacji przedstawionej przez wiceminister zdrowia Katarzynę Głowalę, w 2018 roku z budżetu państwa do systemu ochrony zdrowia trafi o 3 proc. więcej pieniędzy niż w roku 2017. To wzrost o około 200 mln zł. Ale realnie (nie uwzględniając rezerw) zapisy w projekcie ustawy budżetowej oznaczają, że w przyszłym roku na zdrowie rząd przeznaczy o 110 mln zł mniej. Jak wyjaśniała dziś w Sejmie wiceminister zdrowia, spadek ten wynika m.in. ze zmniejszającego się bezrobocia, a co za tym idzie mniejszej kwoty przeznaczonej w budżecie na leczenie nieubezpieczonych. 

Mimo dyskusji na dzisiejszym posiedzeniu, sejmowa Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu. W głosowaniu przepadła natomiast poprawka zgłoszona przez szefa sejmowej KZ Bartosza Arłukowicza o zarezerwowanie w budżecie 80 mln zł na program zdrowotny leczenia niepłodności metodą in vitro. Według tej propozycji, środki na sfinansowanie programu miałyby pochodzić z kwoty przeznaczonej na finansowanie IPN. 

AS

Źródło: Sejm

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz