Nowy szpital pediatryczny WUM

05 Października 2015, 13:37

28 września 2015 roku oficjalnie została otwarta nowa siedziba Dziecięcego Szpitala Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, która mieści się pod adresem Żwirki i Wigury 63 A. W uroczystości otwarcia wzięła udział m.in. Premier Ewa Kopacz.

Nowy szpital będzie nowoczesną placówką przyjazną dzieciom i rodzicom  i  zastąpi wyeksploatowany pod względem technicznym Samodzielny Publiczny Dziecięcy Szpital Kliniczny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w Warszawie funkcjonujący w dwóch lokalizacjach: przy ul. Marszałkowskiej 24 i Działdowskiej 1.

Wartość inwestycji to 557 mln zł, w tym z budżetu państwa ok. 550,8 mln zł. Nowy szpital posiada 535 łóżek (wcześniej szpital w dwóch lokalizacjach miał łącznie 379 łóżek). Bryłę nowego gmachu tworzą trzy budynki połączone przeszklonym pasażem. Na dachu obiektu znajduje się lądowisko dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego

Jak zaznaczyła Ewa Kopacz, dzieci powinny mieć zapewnioną opiekę najlepszej klasy specjalistów i najwyższej jakości sprzęt medyczny, pozwalający postawić diagnozę. Ten szpital będzie spełniał wszystkie te kryteria, ci którzy tu pracują, nie pracują tu z przypadku – podkreśliła.

W Szpitalu działają już jednostki przeniesione ze szpitala na Działdowskiej, do końca roku zostaną przeniesione jednostki ze szpitala na Marszałkowskiej. Nowoutworzone Jednostki zaczną działać 1 stycznia 2016 r. a 1 października 2015 r., przyjdą na zajęcia do nowej siedziby pierwsi studenci.

W nowej siedzibie w Kampusie Banacha pomoc od najwyższej klasy specjalistów otrzymywać będą najmniejsi pacjenci, rozwijana będzie medycyna, a studenci będą korzystać z wiedzy i doświadczenia nauczycieli akademickich.

Inwestycja pn. „Nowy Szpital Pediatryczny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego realizowana była w latach 2007-2015. Szpital w nowej siedzibie ma 535 łóżek, w tym 453 pediatrycznych, 37 neonatologicznych i 45 położniczych. To o 156 łóżek więcej niż w dotychczasowych siedzibach przy ulicach Marszałkowskiej i Działdowskiej.

W nowej siedzibie docelowo zlokalizowanych będzie 28 Jednostek, które mają trzy zadania: leczenie najmłodszych pacjentów, rozwijanie medycyny i kształcenie nowych kadr medycznych. Obok istniejących, mogących poszczycić się ugruntowaną marką, Katedr, Klinik i Zakładów z długą historią, odpowiadając na potrzeby współczesnej pediatrii powstały nowe Jednostki. Powstał Szpitalny Oddział Ratunkowy dla pediatrii dla lewobrzeżnej Warszawy, którego dotychczas nie było.

W pierwszych miesiącach 2016 roku ruszą dwie nowe Jednostki: Klinika Położnictwa i Perinatologii oraz Klinika Neonatologii. Umieszczenie w szpitalu zarówno kliniki położniczej, jak i neonatologicznej z odziałem intensywnej terapii noworodkawyeliminuje konieczność przewożenia wcześniaków wymagających zabiegów chirurgicznych. Powstała także Klinika Traumatologii, Neurotraumatologii z Pododdziałem Okulistyki Dziecięcej.

Z myślą o nowym Szpitalu, już w 2014 roku, utworzona została Klinika Neurologii Dziecięcej, która już działa na ul. Marszałkowskiej. Powstała również Klinika Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym.

W szpitalu znajdują się także: Blok Operacyjny, Sale zabiegów endoskopowych, Pracownia Elektrofizjologii i Angiografii w Klinice Kardiologii Wieku Dziecięcego i Pediatrii Ogólnej, Izba Przyjęć Kliniki Położnictwa i Perinatologii, Izba Przyjęć Klinik Pediatrycznych.

Szpital ma 8 kondygnacji: kondygnację podziemną, parter, 5 pięter szpitalnych oraz kondygnację techniczną. Powstał także podziemny parking wielopoziomowy na blisko 400 pojazdów oraz naziemny z 34 miejscami parkingowymi.

Bryłę nowego gmachu tworzą trzy budynki połączone przeszklonym pasażem. Na dachu obiektu znajduje się lądowisko dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

 Źródło: kprm.gov.pl, wum.edu.pl

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz