Sejm uchwalił ustawę o ochronie zdrowia psychicznego

27 Października 2017, 11:37 Tomasz Latos

Dziś Sejm uchwalił ustawę o ochronie zdrowia psychicznego. Teraz nowelizacja trafi do dalszych prac w Senacie.

Istotnym punktem ustawy są zapisy dotyczące centrów zdrowia psychicznego. Opieka nad pacjentem ma być w nich kompleksowa i łatwiej dostępna. Zmienić ma się także finansowanie placówek - centra zostaną w pełni umocowane w ustawie. Reforma ma być poprzedzona pilotażem. Są też zmiany w finansowaniu świadczeń. Pieniądze do placówek, nie będą trafiały jak teraz za wizytę czy dzień pobytu w szpitalu, lecz za opiekę nad określoną grupą mieszkańców.

Zgodnie z projektem, przyjęcie do domu pomocy społecznej osoby bez jej zgody, a za zgodą jej przedstawiciela ustawowego, wymagać będzie orzeczenia sądu opiekuńczego o skierowaniu do takiego domu. Projekt przewiduje też obowiązek okresowego badania stanu zdrowia psychicznego osoby przebywającej w domu pomocy społecznej, jeśli chodzi o uzasadnienie jej pobytu w takiej placówce. Osoba, która nie wyrazi zgody na dalszy pobyt w domu pomocy społecznej będzie mogła wystąpić z wnioskiem o zniesienie obowiązku przebywania w nim.

Zaproponowano także zmianę niektórych regulacji dotyczących stosowania przymusu bezpośredniego. Chodzi m.in. o konieczność monitorowania pomieszczeń, w których przetrzymywane są osoby, wobec których stosuje się środek przymusu bezpośredniego w postaci izolacji.

AS

Źródło: Sejm

Fot: Kancelaria Sejmu/Rafał Zambrzycki

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz