FDA: Marihuana nie leczy raka

03 Listopada 2017, 10:09 marihuana

Jak podkreśla amerykańska Agencja Żywności i Leków, jak dotąd nie wykazano, że tzw. medyczna marihuana niszczy komórki nowotworowe czy wspomaga wzrost nowych komórek mózgowych. Nie można ich więc w ten sposób reklamować.

FDA ostrzegła cztery firmy, żeby przestały sprzedawać konopie i marihuanę jako produkty, które leczą raka lub jakiekolwiek inne schorzenie. "Substancje, które zawierają składniki marihuany, będą traktowane tak samo jak inne produkty, co do których nie ma dowodów na to, że zmniejszają guzy nowotworowe", powiedziała w oświadczeniu szef FDA, dr Scott Gottlieb.

Jak dodał "Nie pozwalamy firmom wprowadzać na rynek produktów, które świadomie żerują na chorych z bezpodstawnymi twierdzeniami, że ich substancja może zmniejszać lub leczyć raka. Nie możemy ignorować tych zasad również jeśli chodzi o produkty zawierające marihuanę.”

Marihuana medyczna jest legalna w 29 stanach USA, a także w Guam i Puerto Rico. Badania wykazały, że może mieć pewne korzyści w zmniejszaniu niepokoju, przeciwdziałaniu niektórym rodzajom nudności i że może łagodzić niektóre objawy jaskry i stwardnienia rozsianego.

Wykazano również, że pochodna konopi o nazwie cannabidiol lub CBD pomaga dzieciom z ciężką formą padaczki zwaną zespołem Dravet'a i może pomóc w leczeniu choroby Parkinsona.

W Polsce w tym tygodniu weszły w życie przepisy legalizujące tzw. medyczną marihuanę. W praktyce jednak pierwsze leki recepturowe powstałe na bazie medycznej marihuany pojawią się w aptekach po zarejestrowaniu i dopuszczeniu do obrotu surowca farmaceutycznego przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych.

Urząd ma 210 dni na rozpatrzenie wniosku złożonego przez podmiot odpowiedzialny, w tym wydanie pozwolenia na dopuszczenie do obrotu. Czas ten przeznacza na sprawdzenie bezpieczeństwa i skuteczności tego preparatu, a także tego, czy lek jest produkowany w odpowiednich warunkach.

 

AS

Źródło: CNBNews

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz