Zespół ma zdecydować m.in. na co w pierwszej kolejności w jaki sposób przeznaczane będą dodatkowe środki w systemie pochodzące ze stopniowego podnoszenia publicznych wydatków na zdrowie do poziomu 6 proc. PKB w 2025 r.
- Biorąc pod uwagę czas jaki mamy do dyspozycji - czyli do 15 grudnia - zajmiemy się raczej wyborem priorytetów w zwiększaniu finansowania niż szczegółowymi rozwiązaniami - mówi Polityce Zdrowotnej Maria Libura z Fundacji MY Pacjenci, która w zespole reprezentuje ponad 30 organizacji pacjenckich.
Wyróżniono obszary:
- rozwoju kadr, w tym także zawodów pomocniczych wobec medycznych
- zwiększenia roli ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w systemie ochrony zdrowia (by m.in. ograniczyć hospitalizacje), w tym opieki koordynowanej, opieki przed i poszpitalnej nad pacjentem
- informatyzację ochrony zdrowia (wokół tego punktu toczyła się burzliwa dyskusja dotycząca tego, w jakim zakresie rozwiązania mają być dla pacjenta i w jakim zakresie rozwijane ma być e-zdrowie)
- wzmocnieniu głosu pacjenta m.in. przez udział organizacji pacjentów w podejmowaniu decyzji dotyczących systemu ochrony zdrowia
- profilaktyka i promocja zdrowia, zdrowie publiczne szeroko rozumiane
- płace pracowników sektora ochrony zdrowia (w tym zakresie będzie współpraca z RDS).
- Kwestie płacowe zostały przeniesione do zespołu Rady Dialogu Społecznego. Na razie nie udało się stworzyć jednej platformy, w której postulaty wszystkich środowisk byłyby omawiane - mówi Libura.
Kolejne spotkanie ministerialnego zespołu ma się odbyć za tydzień.
AK