NIL radzi lekarzom jak wypowiedzieć opt-out

07 Listopada 2017, 11:35 Recydenci_protest

Naczelna Izba Lekarska idzie za ciosem. Najpierw wezwała do tego, by medycy nie pracowali więcej niż 48 godzin tygodniowo. Teraz zamieściła na swojej stronie www do wykorzystania wzór oświadczenia lo cofnięciu zgody na klauzulę „opt-out”. 

Wypowiadając klauzulę, rezydenci i inni medycy chcą pokazać, że jest ich zbyt mało, by móc opiekować się chorymi i zwracają uwagę na zbyt niskie nakłady na ochronę zdrowia. Oczekują poprawy warunków pracy i wzrostu wynagrodzeń. Taką formę protestu zapowiedziało Porozumienie Zawodów Medycznych po zakończeniu głodówki. Akcję wspiera również samorząd lekarski

Załącznik ze strony NIL:

http://www.nil.org.pl/aktualnosci/lekarzu!-chcesz-wypowiedziec-opt-out-zobacz,-jak-to-zrobic

 

Czy jest opt-out?

Klauzula opt-out polega na tym, że pracownicy wykonujący zawód medyczny, zatrudnieni w podmiocie leczniczym wykonującym stacjonarną działalność leczniczą, mogą być, po wyrażeniu na to zgody na piśmie, zobowiązani do pracy w wymiarze przekraczającym przeciętnie 48 godzin na tydzień w przyjętym okresie rozliczeniowym. 

Maksymalnie 48 godzin pracy tygodniowo wynika z dyrektywy 2003/88/WE Parlamentu Europejskiego i Rady. Państwo członkowskie może jednak nie stosować tego limitu. Musi jednak zapewnić gwarancję poszanowania zasad ogólnych ochrony bezpieczeństwa i zdrowia pracowników (klauzula opt-out).  

 

AS, AK

Polecamy także:

Opt-out to nie nadgodziny. Jak wypowiada się zgodę?

Izba lekarska na ostro: wypowiadajcie opt-out, podpisujcie obywatelski projekt

Rusza zbiórka podpisów pod projektem medyków – 6,8 PKB na zdrowie

 

 

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz