Ruszył „dzień bez lekarza” w szpitalu WUM. Jest oświadczenie medyków

08 Listopada 2017, 9:04

W dziecięcym szpitalu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, w którym rezydenci prowadzili głodówkę  na dziś zaplanowano „dzień bez lekarza”. Odwołane mają być wszystkie planowane zabiegi, operacje i przyjęcia. Szpital ma pracować w trybie dyżurowym. Poniżej publikujemy oświadczenie lekarzy Szpitala Pediatrycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w tej sprawie.

„W związku z pogarszającą się sytuacją w polskiej ochronie zdrowia oraz w naszym szpitalu, w ramach manifestu narastającego problemu braków kadrowych, złej organizacji ochrony zdrowia, niedogodności dla pacjenta wynikających z niskiej dostępności do lekarzy i najnowszych procedur medycznych oraz nieproporcjonalnie niskich wynagrodzeń personelu medycznego i olbrzymiego obciążenia pracą, dzień 08.11.17 ogłaszamy „dniem bez lekarza”.

W tym dniu szpital pracuje jak podczas pracy świątecznej. Każdy oddział zabezpiecza lekarz dyżurny. Zabiegi i przyjęcia planowe zostały przełożone na nieodległe terminy. Pacjenci będący w stanie bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia wymagający pomocy medycznej otrzymają ją w pełnym zakresie.

Sytuacja ta jest reakcją na brak realnych działań ze strony Rządu i Dyrekcji w celu poprawy warunków pracy i płacy w ochronie zdrowia i znakiem ostrzegawczym pokazującym jak będzie wyglądała przyszłość jeśli te zmiany nie zostaną natychmiast wprowadzone (6.8% PKB na ochronę zdrowia w 3 lata oraz radykalna poprawa sytuacji kadrowej poprzez zwiększenie wynagrodzeń i poprawę warunków pracy).

Naszych pacjentów serdecznie przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z protestu i prosimy o zrozumienie, że działamy w walce o Wasze lepsze jutro".

 

AS

Źródło: OZZL 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz