Neuca wzmacnia relacje z aptekami i zwiększa przychody

09 Listopada 2017, 11:54

Po trzech pierwszych kwartałach tego roku Neuca odnotowała wzrost przychodów o 7 proc. do 5,59 mld zł. Udział w branży hurtu aptecznego wyniósł 29 proc. To wzrost o 1 proc. w porównaniu do pierwszych dziewięciu miesięcy 2016 roku. 

Spółka po trzech kwartałach 2017 roku wypracowała 68,5 mln zł zysku netto bez zdarzeń jednorazowych, czyli o 19 proc. mniej niż w analogicznym okresie. Na zmiany zysku wpłaynęły zmiany strategii rynkowych przyjętych przez producentów, będące wynikiem ich konsolidacji oraz zmiany prawne na rynku aptek. Po dziewięciu miesiącach Grupa zrealizowała 69 proc. planu finansowego, zakładającego 100 mln zysku netto bez zdarzeń jednorazowych.

- Wszyscy zareagowali na to co stało się na przełomie drugiego o trzeciego kwartału. Nastąpiło powstrzymanie od decyzji, które przynoszą korzyści pod koniec roku. Producenci właściwie w całości wycofali się z tego typu transakcji. Zaczęli też bardzo mocno kontrolować cały łańcuch dystrybucji. To nastąpiło w bardzo krótkim czasie i bardzo szeroko. Oceniamy, że wpływ na naszą marżę to będzie ponad 20 mln zł. Dlatego musimy szukać innych możliwości budowania marży - podkreślali dziś przedstawiciele Zarządu Grupy Neuca. - Dla całego rynku to był wstrząs. Mocno odczuli go wszyscy gracze na rynku. Odpowiedzieliśmy nowymi propozycjami dla producenta - mówili. 

W segmencie produktów własnych Neuca osiągnęła 21,2 mln zł zysku netto w pierwszych trzech kwartałach tego roku, czyli o 10 proc. więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Sprzedaż produktów własnych do aptek wzrosła w pierwszych dziewięciu miesiącach o 12 proc. – do prawie 89 mln zł.

Na koniec września 2017 roku sieć przychodni Świat Zdrowia liczyła 63 placówki z dostępem do 144 tys. pacjentów. Jednocześnie Neuca prowadziła intensywne prace związane z segmentem badań klinicznych, szczególnie w obszarze leków innowacyjnych.

Jak podkreśla Zarząd Grupy Neuca, osiągnięcie zysku w postaci 100 mln zł to ambitny cel. – Musimy wykorzystać 100 proc. naszych możliwości, żeby ten cel osiągnąć, ale jest to jak najbardziej w naszym zasięgu – uważają przedstawiciele Zarządu.

AS

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz