Senat uchwalił ustawę o POZ

10 Listopada 2017, 15:14

Dziś Senat uchwalił ustawę o podstawowej opiece zdrowotnej. Za rządowym projektem opowiedziało się 56 senatorów. Przeciw było 27. Nikt się nie wstrzymał. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta A. Dudy.

Zgodnie z uchwaloną dziś przez Senat ustawą, każdy pacjent ma być objęty opieką zespołu podstawowej opieki zdrowotnej. Źródłem finansowania POZ ma być nadal Narodowy Fundusz Zdrowia, a podstawę finansowania stanowić ma tzw. roczna stawka kapitacyjna. Zaplanowano wyodrębnienie w umowie o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej dodatkowych środków przeznaczonych na zapewnienie koordynacji opieki nad świadczeniobiorcą, w tym koordynatora (budżet powierzony).

Planowane jest też wyodrębnienie dodatkowych środków przeznaczonych na zapewnienie profilaktycznej opieki zdrowotnej (opłata zadaniowa) oraz oczekiwanego efektu zdrowotnego i jakości opieki (dodatek motywacyjny). 

AS

Źródło: Senat

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

Basetla Poniedziałek, 13 Listopada 2017, 19:13
Strasznie zagmatwane. Prosto trzeba i wyraźnie - dac przeczytać w wiejskim sklepie, w warsztacie samochodowym, na uczelni, u fryzjera. Jak ktos zrozumie OBWIESZCZAĆ , a gniotów nie produkować.
strach Piątek, 10 Listopada 2017, 18:28
Ta ustawa likwiduje tajemnice lekarską. Zintegrowana, cyfrowa dokumentacja pacjenta, dostępna w całości dla podmiotów medycznych. Udostępnianie dokumentacji medycznej podmiotom i instytucjom, stowarzyszeniom, fundajcom - reguluje wewnątrzny regulamin przychodni. Przychodnia jakośc swoich usług monitoruje sama, Nie przewidziano kar za niewłasciwe świadczenie usług, brak nawet kryteriów oceny. Dane medyczne pacjenta w chmurze, administrowane nie wiadomo przez kogo, zbierane przez prywatną spółkę z Wrocławia - z całej Polski. Ustawa zainicjowana przez PO, realizowana na zlecenie Banku Światowego.