Meningokoki - jak się zabezpieczyć, co zrobić po kontakcie z chorym

12 Listopada 2017, 23:26 Szczepienia

Inwazyjna choroba meningokokowa może doprowadzić do zgonu nawet w ciągu doby. Początkowo trudno ją rozpoznać. Na co zwracać uwagę?

Śmiertelność w przypadku inwazyjnej choroby meningokokowej wynosi ok. 10-15 proc., ale jeśli dojdzie w jej wyniku do wstrząsu septycznego, może sięgać nawet 80 proc. Na szczęście bakterie te charakteryzują się stosunkowo niską zakaźnością, czyli w większości sytuacji nie dochodzi do rozwoju zakażenia i choroby.

Jak przenoszą się meningokoki?

Nawet co czwarta osoba jest nosicielem meningokoków. To od nich najczęściej zarażają się dzieci.  Zakażenie przenosi się poprzez bezpośredni kontakt z wydzieliną z dróg oddechowych nosiciela lub chorego np. poprzez pocałunek w usta, oblizywanie smoczka lub zabawek, wspólne picie z kubka lub korzystanie z tych samych sztućców. 
Najwięcej zachorowań notuje się w zimie i wczesną wiosną. 

Ile czasu rozwija się choroba?

Okres wylęgania inwazyjnej choroby meningokokowej średnio wynosi 3 - 4 dni (może jednak nawet 7 dni).

Jakie są objawy choroby meningokokowej?

Objawy mogą być różne. Na początku są to najczęściej nagła gorączką, bóle mięśni, czasem wymioty.

Po 4-6 godzina może dojść do przejściowej poprawy, jednak później dochodzi do pogorszenia stanu chorego.

W zależności od postaci mogą pojawić się objawy:

- nieblednąca przy ucisku osutka

- zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych takie jak drgawki, bóle głowy, wysoka gorączka, zaburzenia świadomości

albo objawy sepsy jak wysypka krwotoczna rozpoczynająca się często od nóg, przyspieszenie oddechu i tętna, wysoka gorączka, postępujące pogorszenie stanu ogólnego.

Niezbędna konsultacja z lekarzem

W przypadku takich objawów, zwłaszcza u dzieci, zaleca się pilny kontakt z lekarzem. Ważne jest jak najszybsze rozpoczęcie terapii. Choroba grozi poważnymi powikłaniami takimi jak upośledzenie słuchu, uszkodzenie nerek, zaburzenia neurologiczne takie jak padaczka czy zaburzenia pamięci). 

Co jeśli ktoś miał kontakt z zakażonym?

Jeżeli np. dziecko miało bliski kontakt z osobą, która zachorowała na inwazyjną chorobę meningokokową, lekarz może zlecić profilaktyczne podanie antybiotyku.
Najbardziej narażone na zachorowanie są niemowlęta i małe dzieci do 5 roku życia. Wynika to z niedojrzałości układu odpornościowego, który nie jest zdolny do wytworzenia skutecznej odpowiedzi immunologicznej na polisacharydową otoczkę meningokoka. 

 

Szczepienia

Najlepszym sposobem by uchronić dziecko przed meningokokami jest szczepienie ochronne. Należą one do zalecanych, ale nie są obowiązkowe. Rodzice dziecka muszą zapłacić za nie sami. W niektórych miastach i powiatach finansują je samorządy lokalne - np. w Żorach, Piekarach Śląskich, Olkuszu.

Za to od tego roku dzieci mają możliwość skorzystania z bezpłatnych szczepień na pneumokoki (jest dostępne dla dzieci urodzonych w 2017 r.). 

AK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz