Trudno zgodzić się z opinią MZ, zgodnie z którą finansowanie świadczeń w formie ryczałtu systemu zabezpieczenia, obejmuje wszystkie realizowane profile z zakresu leczenia szpitalnego oraz poradnie AOS, bez określania wyodrębnionych kwot finansowania dla poszczególnych zakresów.
W przepisie § 9 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej wskazano, iż świadczeniodawca udziela świadczeń przez cały okres obowiązywania umowy, zgodnie z określonym w umowie planem rzeczowo-finansowym. Natomiast w § 4 Zarządzenia Nr 69/2017/DSOZ Prezesa NFZ z dnia 10 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych warunków umów w systemie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej doprecyzowano co ma zawierać plan rzeczowo-finansowy.
W myśl przepisu plan rzeczowo finansowy stanowi wykaz objętych umową PSZ zakresów świadczeń opieki zdrowotnej oraz odpowiadających tym zakresom jednostek rozliczeniowych, cen i kwot zobowiązania dla poszczególnych zakresów tych świadczeń.
Zakaz możliwości dokonywania przesunięć pomiędzy zakresami został wprost wyrażony w § 33a rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. W przepisie tym wskazano m.in., że w odniesieniu do zakresów sieciowych świadczeniodawca nie ma możliwości złożenia wniosku po upływie kwartału w celu dokonania zmian zawartych umów, polegających na zwiększeniu kwot zobowiązania ustalonej dla jednego lub kilku rodzajów świadczeń i jednoczesnym zmniejszeniu kwoty zobowiązania za ten kwartał ustalonej dla pozostałych rodzajów świadczeń.
AK
Polecamy także: