Ustawa o jawności uderzy w firmy farmaceutyczne? Zapłacą pacjenci?

14 Listopada 2017, 12:09

Przed zmianami w projektowanej ustawie o jawności życia publicznego, które m.in. umożliwią, ujawnianie decyzji refundacyjnych, ostrzega Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA. 

Ustawa ma zastąpić obowiązujące dziś przepisy o dostępie do informacji publicznej. Zmiany dotyczą m.in. obowiązku ujawniania oświadczeń majątkowych kierownictwa NFZ i sanepidu. Ale to nie wszystko. INFARMA ostrzega, że po wejściu w życie nowych regulacji, upublicznieniu będą podlegały np.: decyzje refundacyjne.

W projekcie zaproponowano rozwiązanie polegające na tym, że ograniczenie prawa do informacji publicznej z uwagi na ochronę prywatności osoby fizycznej bądź tajemnicę przedsiębiorcy ma nie dotyczyć postępowań administracyjnych. To oznacza, że informacją publiczną będą w całości i bez ograniczeń decyzje administracyjne wydawane w takich postępowaniach.

Dotyczy to m.in. decyzji refundacyjnych wydawanych na podstawie ustawy refundacyjnej. Załącznikiem do takiej decyzji może być np.: instrument dzielenia ryzyka, negocjowany przez firmę farmaceutyczną z Komisją Ekonomiczną w ramach postępowania refundacyjnego. Takie informacje stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa – podkreśla INFARMA.

„Jeżeli zmiany zaproponowane w projekcie ustawy o jawności życia publicznego zostaną przyjęte, będą stanowić poważna przeszkodę w zakresie ustalania warunków decyzji refundacyjnych w przyszłości, co może negatywnie wpłynąć na realizację celów instrumentów dzielenia ryzyka (zwiększenie dostępności do leków czy zmniejszenie wydatków płatnika)” – ostrzega INFARMA.

Wątpliwości innowacyjnych firm farmaceutycznych budzi także zachowanie poufności w przypadku już zawartych w decyzjach refundacyjnych instrumentów dzielenia ryzyka. INFARMA, w ramach konsultacji do projektu ustawy, wniosła uwagę o zmianę tych zapisów lub wyraźne wpisanie, że wyjątek będą stanowić instrumenty dzielenia ryzyka uzgodnione w procesie refundacyjnym.  

 

AS

Źródło: INFARMA

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

5 komentarzy

lala Czwartek, 16 Listopada 2017, 19:41
już manipulują
R. Czwartek, 16 Listopada 2017, 13:19
Dostęp do tych informacji bezdyskusyjnie powinien być jawny.
A co to w ogóle za pomysł "instrumenty dzielenia ryzyka"? Teoretyczny fundusz na odszkodowania? A w razie czego odszkodowania od producenta czy dopuszczającego do obrotu danego leku ni choinki nie uświadczysz. Czyli huzia na pacjenta, prywatna osobę na szarym końcu łańcucha. Farmacja na uprzywilejowanych zasadach w stosunku do reszty świata? A producent dajmy na to mopa już nie może stosować instrumentu dzielenia ryzyka, jeśli finalny odbiorca wskaże jakieś wady produktu. Już sama ta konstrukcja wskazuje na jakieś niepokojące działania, a wydawałoby się, że produkty medyczne powinny być szczególnie bezpieczne.
Zyta Czwartek, 16 Listopada 2017, 8:35
"Decyzja refundacyjna", "dzielenie ryzyka", gdzie firma nie bierze odpowiedzialnsci za swoj produkt jest nie do przyjecia. Do tej pory okryta tajemnica bo "tajemnica przedsiębiorstwa". Kiedy ida na to publiczne pieniadze, to powinno byc jawne i tyle. Straszenie ze pacjent ucierpi jest smieszne, bo pacjent cierpi juz teraz z powodu niefrasobliwego wprowadzania do obrotu srodkow szkodliwych, gdzie podatnik ponosi koszty i ryzyko. To sie nie powinno nigdy dziac.
Dr Czwartek, 16 Listopada 2017, 7:21
Ubezwlasnowolnienie pacjenta w nowym systemie opieki jest w porządku, ale już jawność i przejrzystość powiązań firm farmaceutycznych z osobami czerpiącymi korzyści już się nie podoba? I za co mieliby zapłacić pacjenci?
wiki Wtorek, 14 Listopada 2017, 21:47
A kto przepraszam odpowiada za ten tytul? Dlaczego maja pacjenci zaplacic? Kto probuje wplywac na zapisy ustawy straszac pacjentow? Ktora organizacja "pacjencka" i za pieniadze ktorej firmy teraz zabierze glos w tej sprawie? Obserwujemy i sledzimy przeplywy.