Kłopoty niemieckiej służby zdrowia. Brakuje kadry i inwestycji

15 Listopada 2017, 9:19

Eksperci od badania ogólnego rozwoju gospodarczego w swoim nowym raporcie, stwierdzają, że w Niemczech nie ma dramatycznych braków w kadrze. Z jednym wyjątkiem - kadry medycznej.

W swoim raporcie niemiecka Rada Ekspertów Gospodarczych krytykuje m.in. niewystarczające inwestycje w szpitalach w Niemczech. "Landy od dawna nie wypełniają swoich zobowiązań. W perspektywie średnioterminowej może to negatywnie wpłynąć na jakość opieki nad pacjentem i efektywność świadczenia usług "- napisali. Potrzeba pilnej zmiany finansowania szpitali.

Zbyt dużo pracy pogotowiu

Dla odciążenia pogotowia ekonomiści proponują centralną kontrolę. "Można to zorganizować na przykładzie Danii, za pośrednictwem systemu telefonicznego. Tam pacjent pogotowia początkowo zawsze zgłasza się telefonicznie. Ekspert przeprowadza wstępną ocenę i przekazuje pacjenta do odpowiedniej placówki ambulatoryjnej lub szpitalnej ", stwierdza raport.

Więcej digitalizacji

Ponadto Niemcy pozostają w tyle pod względem cyfryzacji systemu opieki zdrowotnej. W tym celu potrzeba "więcej innowacji otwartych w służbie zdrowia", w szczególności w zakresie oferty cyfrowej, telemedycyny i robotyki. "Podejścia te nie tylko oferują potencjał przeciwdziałania rosnącemu niedoborowi kadry medycznej. Mogą zapewniać dobre rozwiązania dla opieki medycznej na obszarach wiejskich i słabo rozwiniętych ", piszą ekonomiści. Ponadto domagają się jak najszybszego wprowadzenia medycznej dokumentacji elektronicznej.

Magdalena Mroczek

Zródło: aerzteblatt.de

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz