Rzecznik proponuje zmiany systemowe w leczeniu bólu

17 Listopada 2017, 10:41

Rzecznik Praw Pacjenta wystąpił do ministra zdrowia K. Radziwiłła o wprowadzenie zmian w przepisach dotyczących leczenia bólu. Rzecznik zaproponował m.in. stworzenie wzoru ankiety do wypełnienia przez pacjenta, która zawierałaby możliwość określenia stopnia natężenia bólu oraz jego lokalizację.

Rzecznik przypomina, że każdy pacjent ma prawo do leczenia bólu – gwarantuje to art. 20a ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Natomiast każdy podmiot leczniczy udzielający świadczeń zdrowotnych pacjentowi ma obowiązek podejmować działania polegające na określeniu stopnia natężenia bólu, leczenia bólu oraz monitorowaniu skuteczności tego leczenia.

Bartłomiej Chmielowiec uważa, że powinien zostać uregulowany obowiązek odnotowywania w indywidualnej dokumentacji medycznej pacjenta informacji o występowaniu bądź niewystępowaniu dolegliwości bólowych towarzyszących pacjentowi podczas choroby. Określenie wzoru karty leczenia bólu pozwoli natomiast na ocenę stanu zdrowia pacjenta w zakresie objawów bólowych a także monitorowanie jego leczenia.

Wprowadzenie zmian spowoduje podniesienie jakości udzielanych świadczeń zdrowotnych w placówkach medycznych. Ponadto przyczynią się one bezpośrednio do zebrania jeszcze bardziej szczegółowego wywiadu od pacjenta oraz odnotowania tych informacji w jego dokumentacji medycznej - podkreśla RPP w wystąpieniu do ministra zdrowia.

AS

Źródło: RPP

Foto: RPP

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

-- Piątek, 17 Listopada 2017, 10:55
myslal, myslal i wymyslil... jeszcze jeden papier do wypelnienia
Syn osoby, która cierpi. Niedziela, 19 Listopada 2017, 1:02
Błagam wprowadźcie te standardy jak najszybciej. Mój ojciec bardzo cierpi: A takie kampanię jak ta (https://niebolsie.pl) bardzo pomagają podnieść świadomość, ale jeżeli nie będzie ustawowego nakazu (w ustawie o prawach pacjenta już to jest), to lekarze nadal będą ignorowali ten problem. Przecież ból jest podstawowym symptomem choroby, którą należy leczyć. Jeżeli choroby jednak nie da się wyleczyć (mój Ojciec jest inwalidą i cierpi na ból przewlekły), to można przynajmniej leczyć ochronnie, poprzez taką rozszerzoną opiekę paliatywną w przypadku chorych nieterminalnie. Wprowadźcie jak najszybciej ten obowiązek monitorowania natężenia bólu - będzie to wyglądało tak samo jak w przypadku książeczek do mierzenia ciśnienia lub poziomu cukru we krwi - wystarczy, że pacjent sam to wypełni, a lekarz to przejrzy i zaordynuje leczenie. Standardy już są opracowane lub są w trakcie opracowywania chociażby przez Polskie Towarzystwo Badania Bólu. Dlaczego traktowane to jest jak kolejna konieczność biurokratyczna?