K. Radziwiłł o inwestycjach i restrukturyzacji toksycznych długów szpitali

21 Listopada 2017, 10:55

Ponad tysiąc wniosków oceniono z wykorzystaniem IOWISZ-a, czyli Instrumentu Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia. Jak twierdzi minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, wiele wycofano lub zmieniono tak, by były dostosowane do potrzeb wynikających z map potrzeb zdrowotnych. 

Trwa konferencja "Inwestycje społeczne ZDROWIE+", podczas której minister zdrowia prezentował elementy Narodowej Służby Zdrowia, w tym sieci szpitali i mówił o kolejnych planach i zmianach.

Ponad rok IOWISZ-a 

Wśród sukcesów minister wymienił m.in. uporządkowanie zdrowotnych inwestycji. - Ponad tysiąc wniosków oceniono już w IOWISZ. Bardzo wiele podmiotów, odkąd wprowadziliśmy to narzędzie, wycofuje się z inwestycji lub zmienia je tak, by wpisywały się w mapy potrzeb zdrowotnych - mówił Radziwiłł. Podkreślał, że oznacza to odejście od żywiołowego i nie do końca celowego inwestowania. 

IOWISZ działa od 27 września 2016 r. Jego uruchomienie umożliwiła nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, która weszła w życie 30 sierpnia zeszłego roku. Określiła ona kwestie związane z oceną racjonalności inwestycji w ochronie zdrowia, uregulowane wcześniej w sposób lakoniczny. 

Opinia o inwestycji wydawana jest na podstawie informacji przedstawionych przez inwestora we wniosku o wyrażenie opinii (a przede wszystkim w formularzu IOWISZ), priorytetów dla regionalnej polityki zdrowotnej, danych z rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą, regionalnych map potrzeb zdrowotnych lub mapy ogólnopolskiej, opinii NFZ i MZ, informacji przedstawianych we wnioskach złożonych przez innych inwestorów i dotyczących ich opiniach. 

Restrukturyzacja zadłużenia

Radziwiłł po raz kolejny mówił też o planach dotyczących pomocy zadłużonym szpitalom. Ostatnio, podsumowując dwa lata rządu PiS, zapowiadała, że jeszcze w tej kadencji powstać ma agencja restrukturyzacji szpitalnego zadłużenia. Jak powiedział Polityce Zdrowotnej minister Radziwiłł, rozważane jest wykorzystanie przy tym pieniędzy międzynarodowych instytucji takich jak np. Europejski Bank Inwestycyjny. 

Dziś minister podkreślał, że część placówek deklaruje polepszenie sytuacji. - Jest jednak wiele szpitali, które potrzebują jakiegoś rodzaju wsparcia. O oddłużeniu nie ma jednak mowy. Chodzi o wsparcie finansowe w postaci zamiany toksycznych długów na bezpieczniejsze i poprawa zarządzania, bo wiele jest w tej kwestii do zrobienia - mówił minister. Wcześniej wyjaśniał naszej redakcji, że chce uniknąć sytuacji, w której długi szybko rosną ze względu na wysokie odsetki lub placówce grozi komercjalizacja lub utrata części wyposażenia ze względu na działania wierzycieli. 

AK

Polecamy także:

Szpitale bardziej zadłużone - nowe dane MZ

K. Radziwiłł podsumował dwa lata. Sukcesem m.in. sieć szpitali. Likwidacji NFZ raczej nie będzie

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz