Ograniczenia w sprzedaży alkoholu z pozytywną opinią sejmowej Komisji Zdrowia

21 Listopada 2017, 15:55

Dziś sejmowa Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała poselski projekt ustawy wprowadzający ograniczenie sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych, całkowity zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych oraz zwiększający możliwości samorządu w kwestii rozmieszczenia punktów sprzedaży alkoholu.

Projekt nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi został przygotowany przez grupę posłów PiS. Jak podkreślali dziś wnioskodawcy, projekt ma na celu wyposażenie samorządów w narzędzia do walki ze zbyt dużą, ich zdaniem, koncentracją punktów, w których można kupić alkohol.

Projekt wprowadza też ograniczenia w sprzedaży alkoholu między godz. 22 a 6 rano. Samorząd miałby możliwość elastycznego stosowania tego zapisu. Są to widełki maksymalne, a to oznacza, że Rada Gminy będzie mogła zdecydować o węższym zastosowaniu tego przepisu.

Posłowie proponują też wprowadzenie generalnego zakazu spożywania alkoholu w miejscach publicznych, za wyjątkiem miejsc do tego przeznaczonych. W ten sposób projekt doprecyzowuje definicję „miejsca publicznego”, która do tej pory, zdaniem wnioskodawców, nie była określona wystarczająco precyzyjnie.

Również w przypadku jeśli liczba wniosków o koncesję na sprzedaż alkoholu przekroczy limit ustalony przez Radę Gminy, w takiej sytuacji zdecyduje kryterium odległości od najbliższego punktu sprzedaży. Już wydane koncesje zachowałyby ważność do końca ich trwania.

Komisja Zdrowia opiniowała projekt dla Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. Ministerstwo Zdrowia poparło zaproponowane przez posłów przepisy. 

AS

Źródło: Sejm

Foto: Sejm/K.Białoskórski

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz