Spór w rządzie o senacką poprawkę do ustawy o ochronie zdrowia psychicznego

22 Listopada 2017, 16:01

Prawdopodobnie to sąd będzie decydował o tym czy niepełnosprawne intelektualnie dziecko trafi do zakładu opiekuńczego, jeśli taką wolę wyrażą jego prawni opiekunowie. Dziś sejmowa Komisji Zdrowia przychyliła się do poprawki, jaką wprowadził Senat do nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia psychicznego. Ale po stronie rządowej jednomyślności w tej sprawie nie było.

Dziś sejmowa Komisja Zdrowia rozpatrywała uchwałę Senatu dotyczącą nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia psychicznego. Ustawa wróciła do Sejmu, ponieważ w trakcie prac w Senacie zostały do niej wprowadzone poprawki.

Jedna z nich dotyczyła oddania w ręce sądu decyzji o ewentualnym skierowaniu dziecka pod opiekę zakładu opiekuńczego. W wersji, która została przyjęta przez Sejm, nie było takiego zapisu. Decyzję w tej sprawie mieli podejmować opiekunowie prawni samodzielnie niepełnosprawnego dziecka. Poprawkę poparło Ministerstwo Zdrowia. Resort przypomniał, że taki zapis znajdował się w pierwotnej wersji projektu, który został pozytywnie zaopiniowany przez rząd i skierowany do prac parlamentarnych. Poprawkę poparło też Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Wątpliwości miało natomiast Ministerstwo Sprawiedliwości, które dziś argumentowało, że propozycja Senatu może obciążyć sądy dodatkową pracą.

Ostatecznie sejmowa Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała poprawkę Senatu do ustawy o ochronie zdrowia psychicznego.

AS

Źródło: Sejm

Foto: Senat/M.Józefaciuk

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz