Cukrzyca jest chorobą społeczną, na którą na całym świecie choruje już 415 milionów pacjentów. Cukrzyca należy do grupy chorób cywilizacyjnych. Są one ściśle związane z rozwojem cywilizacyjnym, trybem życia i dietą. Nadwaga, otyłość i brak aktywności fizycznej to główne przyczyny występowania cukrzycy typu 2.
Szacuje się, że aktualnie w Polsce na cukrzycę choruje ponad 2 mln osób, z czego około 25% o tym nie wie. Zachorowalność na cukrzycę wynosi około 6,54% (w tym 5,81% mężczyźni i 7,25% kobiety). U osób powyżej 18 roku życia ten współczynnik wynosi 8% (w tym 7,15% mężczyźni i 8,9% kobiety), natomiast wśród dzieci poniżej 15 roku życia szacunkowa liczba diabetyków wynosi 17,7 przypadków na 100 tys. mieszkańców. Prognozy przewidują, że w najbliższych 15 – 20 latach podwoi się liczba chorych na cukrzycę w Polsce.
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), na świecie żyje 1 mld osób z nadwagą lub otyłością, której występowanie jest powiązane z ryzykiem wystąpienia cukrzycy typu II. Japońskie badania wykazały, że im więcej tłuszczu w diecie i im więcej samochodów przypada na 100 tys. mieszkańców, tym więcej przypadków cukrzycy w danej populacji.
Cukrzyca typu 1 stanowi ok. 10% wszystkich chorych na cukrzycę. Początek choroby zazwyczaj przypada między 10 a 14 rokiem życia. Cukrzyca typu 1 jest spowodowana prawie całkowitym zniszczeniem przez przeciwciała komórek ß trzustki produkujących insulinę. W wyniku produkowanych przez organizm tzw. autoprzeciwciał dochodzi do niszczenia własnych komórek. Efektem jest całkowity brak insuliny.
Cukrzyca typu 2 to najcięższy typ cukrzycy – dotyczy prawie 90% diabetyków. U chorych dochodzi do zaburzenia zarówno działania, jak i wydzielania insuliny, przy czym dominującą rolę może odgrywać jedna lub druga nieprawidłowość. Leczenie polega głównie na redukcji masy ciała, zastosowaniu diety cukrzycowej, wprowadzeniu aktywności fizycznej i doustnych leków przeciwcukrzycowych. U części chorych po pewnym czasie trwania choroby konieczna jest insulinoterapia.
Wyróżnia się także cukrzycę ciążową, którą określa się jako wystąpienie zaburzeń tolerancji glukozy rozpoznane po raz pierwszy w okresie ciąży. Cukrzyca ciążowa zazwyczaj ustępuje po porodzie.
Światowy Dzień Cukrzycy obchodzony jest każdego roku w dniu 14 listopada. Właśnie tego dnia w 1891 r. urodził się Frederick Banting, który wraz Charles’em Best jako pierwszy sformułował przemyślenia, które doprowadziły do odkrycia insuliny w 1922 roku.
Głównym celem akcji jest zwiększenie świadomości na temat przyczyn, objawów, sposobu leczenia i powikłań związanych z cukrzycą. Światowy Dzień Cukrzycy przypomina, że liczba przypadków cukrzycy wzrasta i nadal będzie wzrastać, o ile nie zostaną podjęte natychmiastowe działania prewencyjne.
Każdego roku Światowy Dzień Cukrzycy koncentruje się na jednym temacie, który jest przedmiotem specjalnej uwagi. Tematy dotychczas poruszane dotyczyły m.in. cukrzycy i praw człowieka, cukrzycy i stylu życia oraz kosztów cukrzycy:
- 2004: Diabetes and Obesity (Cukrzyca i otyłość)
- 2005: Diabetes and Foot Care (Cukrzyca i stopy)
- 2006: Diabetes and the Disadvantaged and Vulnerable (Cukrzyca i biedni) "Diabetes care for everyone" ("Opieka diabetologiczna dla każdego")
- 2007: Diabetes in Children and Adolescents (Cukrzyca u dzieci i młodzieży)
- 2008: Diabetes in Children and Adolescents (Cukrzyca u dzieci i młodzieży)
- 2009: Diabetes Education and Prevention (Edukacja i prewencja cukrzycy)
- 2010: Diabetes Education and Prevention (Edukacja i prewencja cukrzycy)
- 2012: Diabetes: Protect our Future (Cukrzyca: Chrońmy swoją przyszłość)
- 2013: Diabetes: Protect our Future (Cukrzyca: Chrońmy swoją przyszłość)
- 2014: Diabetes: Protect our Future (Cukrzyca: Chrońmy swoją przyszłość)
- 2015: Zdrowe odżywianie naszym prawem, nie przywilejem: Działajmy już dziś, by zmienić jutro.
AG
Źródło: idf.org, mz.gov.pl, mojacukrzyca.org, cukrzyca.info