Pilotaż centrów zdrowia psychicznego od 1 lipca 2018 r. Potrwa 3 lata

23 Listopada 2017, 17:25

Ministerstwo Zdrowia planuje zacząć wdrażanie zmian w opiece psychiatrycznej od pilotażu centrów zdrowia psychicznego. Jak poinformował dziś w Sejmie wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz, pilotaż ma wejść w życie od 1 lipca przyszłego roku.

- Musimy dobrze przygotować warunki tego pilotażu. To jest pierwszy powód ustalenia takiego terminu. A drugi powód jest taki, że świadczenia opieki psychiatrycznej są aneksowane do końca czerwca przyszłego roku, w związku z czym data 1 lipca będzie datą, która rozdzieli jednostki, które przystąpią do pilotażu i będą zawierały takie umowy od jednostek, które pozostaną w dotychczasowym modelu opieki i będą przystępować do postępowań konkursowych od 1 lipca – wyjaśniał dziś w Sejmie wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz.

Pilotaż ma trwać trzy lata. – Po każdym roku trwania programu przygotowana będzie ewaluacja wyników, które będą spływały z ośrodków prowadzących ten pilotaż, w zakresie czy rozwiązania organizacyjne i finansowe są wystarczające – mówił Tombarkiewicz. Po każdym roku trwania pilotażu, na podstawie przeprowadzonej ewaluacji, do programu będą mogły być wprowadzane modyfikacje.

Kryteria, które będą obowiązywały przy kwalifikowaniu placówek do pilotażu zostały opracowane przez zespół ekspertów pracujący w Ministerstwie Zdrowia. Według tych kryteriów role opieki doraźnej może spełniać izba przyjęć – ogólna, działająca w szpitalu, niekoniecznie izba przy oddziale psychiatrycznym (ale tam gdzie taki oddział jest). Izba będzie działała całodobowo.

Placówki, które będą chciały wziąć udział w pilotażu, będą musiały przynajmniej od dwóch lat posiadać kontrakt na nie mniej niż trzy z czterech zakresów opieki psychiatrycznej. Cała opieka psychiatryczna ma być realizowana w ramach centrów, z wyjątkiem opieki szpitalnej.

Chęć przystąpienia do pilotażu zgłosiło już 139 placówek z całej Polski. – To bardzo dobry odzew ze strony środowiska – podkreślił wiceminister zdrowia. Jak wyjaśnił, weryfikację kandydatów do pilotażu będzie prowadził warszawski Instytut Psychiatrii i Neurologii. Ostateczną listę musi jednak zatwierdzić Ministerstwo Zdrowia. – Chcemy, żeby te ośrodki były wybierane jak najlepiej, żeby efekty prowadzonych działań były jak najlepsze dla całego środowiska. 

AS

Źródło: Sejm

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz