Fizjoterapeuci: MZ naprawia błąd we wzorze prawa wykonywania zawodu

24 Listopada 2017, 15:21

Choć trudno w to uwierzyć, w dotychczasowych przepisach na tyle restrykcyjnie ustalono wielkość czcionki i liczbę znaków w dokumencie, że np. niektóre osoby z dwoma nazwiskami nie mogły mieć go wyrobionego. 

Resort zdrowia skierował do konsultacji projekt zmiany rozporządzenie w sprawie wzoru dokumentu „Prawo wykonywania zawodu fizjoterapeuty”. Przyczyny są prozaiczne. 

18 liter w wierszu

Załącznik do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 kwietnia 2017 r. w sprawie wzoru dokumentu „Prawo wykonywania zawodu fizjoterapeuty” (Dz. U. poz. 756), w opisie w części dotyczącej awersu określa szczegółowo wielkość i liczbę liter jakie mogą znajdować się na dokumencie, w zakresie danych dotyczących imienia i nazwiska fizjoterapeuty.

Zgodnie z tym opisem litery muszą mieć wielkość 8 pkt, a w wierszu nie może ich być więcej niż 18.

Dwa nazwiska nie "wejdą"

Urzędnicy nie przewidzieli jednej ważnej kwestii. Tak sztywne wytyczne powodują, że w przypadku nazwisk dwuczłonowych składających się z długich wyrazów oraz w przypadku osób posiadających dwa długie imiona, w procesie produkcji nie ma możliwości zapisania ich w jednym wierszu, a zapisanie w dwóch wierszach może powodować trudności z zamieszczeniem wszystkich informacji w sposób zgodny ze wzorem.

Przepisy będą elastyczniejsze

Zgodnie z konsultowanym projektem w przypadku długich imion i nazwisk możliwe będzie używanie mniejszej wielkości liter (7 pkt).

AK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz