UK: w ciągu ostatniego roku ubyło 1200 lekarzy rodzinnych

27 Listopada 2017, 8:57

Według danych zebranych przez NHS, w ciągu ostatniego roku znacznie zmniejszyła się liczba lekarzy pierwszego kontaktu w Wielkiej Brytanii.

Dane opublikowane przez NHS Digital pokazują, że liczba pełnoetatowych lekarzy pracujących w UK spadła o około 1200 w okresie ostatnich 12 miesięcy. Duża presja związana z rosnącym popytem i niskim poziomem finansowania są powszechnie uważane za przyczynę spadku atrakcyjności tego zawodu. Obietnica Jeremy'ego Hunta z 2015 roku o 5000 dodatkowych lekarzy pierwszego kontaktu do 2020 roku wydaje się na chwilę obecną wysoce nieprawdopodobna. Royal College of Practitioners twierdzi, że najnowsze dane dotyczące lekarzy rodzinnych są "poważnie niepokojące".

"Rozumiemy, że zmiana wymaga czasu, ale rozpaczliwie potrzebujemy więcej lekarzy rodzinnych i potrzebujemy ich raczej wcześniej niż później", powiedziała profesor Helen Stokes-Lampard. "Obciążenie pracą w ogólnej praktyce wzrosło o co najmniej 16% w ciągu ostatnich siedmiu lat, ale liczba lekarzy pierwszego kontaktu zapewniających opiekę pacjentom nie wzrosła z czasem." dodała. Powiedziała też, że stowarzyszenie będzie nadal współpracować z NHS w celu poprawy obecnej sytuacji.

Krishna Kasaraneni, przedstawicielka BMA, twierdzi, że cały czas dokłada starań w zakresie zwiększenia ilości lekarzy rodzinnych. "Spadek liczby GP pokazuje, że rząd musi współpracować z organizacjami takimi jak BMA, aby zapewnić spójny plan zatrudnienia, który zapewnia  zdolność do sprostania rosnącym wymaganiom pacjentów".

Magdalena Mroczek 

Źródło: pharmatimes

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz