MZ: Liczba farmaceutów na alarmująco niskim poziomie

28 Listopada 2017, 15:43
28 Listopada 2017, 15:43

Od stycznia do czerwca tego roku do inspekcji farmaceutycznej trafiło około tysiąc wniosków o otwarcie nowych aptek. - Powstanie tak dużej liczby aptek jest niemożliwe, gdyż z uwagi na ograniczoną liczbę farmaceutów już dziś istnieje problem z obsadą fachowego personelu – podkreśla wiceminister zdrowia Marcin Czech w odpowiedzi na interpelację poselską. 

Wnioski, które w pierwszym półroczu tego roku trafiły do inspekcji farmaceutycznej nadal są rozpatrywane, na zasadach obowiązujących przed wejściem w życie „Apteki dla Aptekarza”.

Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, dziś na jedną aptekę statystycznie przypada średnio 1,78 farmaceuty (pożądane byłoby 2 magistrów farmacji). Ponad 7,5 tys. obecnie pracujących aptekarzy zbliża się lub jest w wieku emerytalnym. Zgodnie z Prawem farmaceutycznym w aptece ogólnodostępnej musi być ustanowiony farmaceuta odpowiedzialny za prowadzenie apteki (można być kierownikiem tylko jednej apteki). Już dziś część aptek w Polsce nie posiada pełnej obsady fachowego personelu.

„W związku z powyższym, należy stwierdzić, że dalszy wzrost liczby aptek spowoduje spadek liczby farmaceutów w przeliczeniu na 1 aptekę, który już dziś pozostaje na alarmująco niskim poziomie, zaś podane liczby są dowodem na to, że zawód aptekarza jest wciąż zawodem deficytowym. Powyższa tendencja utrzyma się jeszcze przez wiele lat, co oznacza, że pracy dla farmaceutów, szczególnie tych z młodego pokolenia, nie zabraknie” – pisze wiceminister zdrowia Marcin Czech w odpowiedzi na poselską interpelację.

Poniższa tabela przedstawia dane statystyczne:

 

AS

Źródło: NIA

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

fff Środa, 29 Listopada 2017, 8:42
Niech jadą....