MZ przygotowało standard leczenia bólu

29 Listopada 2017, 9:56

Ministerstwo Zdrowia przygotowało standard leczenia bólu. Dziś projekt rozporządzenia staje na kierownictwie resortu. Jednym z nowych rozwiązań jest karta oceny nasilenia bólu. Od kiedy zmiany będą dostępne dla pacjentów?

- Po zakończeniu procedowania wszystkie jednostki będą miały 6 miesięcy na dostosowanie się do nowych przepisów, żeby skutecznie zając się leczeniem bólu. Do tej pory odpowiedzią na leczenie bólu były tylko standardy akredytacyjne. Jednak skupiały się one głównie na bólu ostrym, pourazowym. Teraz stawiamy na wszystkie rodzaje bólu. Wszystkie jednostki muszą się dostosować do rozporządzenia - podkreślał na dzisiejszej konferencji wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz. 

Jak zapowiedział wiceminister, w najbliższym czasie do konsultacji trafi też zmiana ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Jednym z ważnych elementów nowelizacji ma być nacisk na kształcenie w zakresie łagodzenia bólu. - Jestem bardzo szczęśliwy, że udało nam się doprowadzić działania do szczęśliwego końca, a pacjenci przestaną cierpieć z powodu bólu. 

Jak podkreślali na dzisiejszej konferencji przedstawiciele pacjentów, dziś chorzy mają dostęp do wszystkich leków potrzebnych w leczeniu bólu. Jednak pomimo leczenia, w wielu przypadkach nie uzyskują znaczącej poprawy. Pacjenci liczą, że przedstawione przez MZ propozycje będą przełomem. 

Ministerstwo wstępnie szacuje, że rozporządzenie zostanie podpisane pod koniec lutego przyszłego roku.

AS

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz