Konflikt matczyno-płodowy: wkrótce zmiany w finansowaniu

29 Listopada 2017, 13:43

Rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia od 1 stycznia 2018 roku umożliwia finansowanie świadczenia „podanie immunoglobuliny anty-RhD pacjentce RhD-ujemnej” przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Ponieważ jednak w magazynach Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zostały spory zapas leku, szpitale będą mogły nadal zaopatrywać się w RCKiK-ach.  

Jeszcze do końca tego roku to właśnie RCKiK-i będą odpowiedzialne za zaopatrywanie szpitali w immunoglobulinę anty-RhD. Po 1 stycznia całe świadczenie będzie można rozliczyć w ramach produktów NFZ. To oznacza, że szpitale będą mogły zaopatrywać się w lek w dowolnym miejscu. Ponieważ jednak w magazynach regionalnych centrów krwiodawstwa znajdują się zapasy tego leku, „mając na uwadze racjonalne i gospodarne wykorzystanie środków publicznych, należy umożliwić świadczeniodawcom realizującym przedmiotowe świadczenie kontynuowanie korzystania z bezpłatnego wydawania na imienne zapotrzebowanie immunoglobuliny anty-RhD do czasu wyczerpania zapasów” – czytamy w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia MZ.

Po 1 stycznia 2018 roku świadczenie ma być rozliczane przez NFZ w ramach produktu z katalogu świadczeń do sumowania. Świadczeniodawcy będą więc mogli w początkowym okresie zakupić produkty lecznicze i rozliczyć je z NFZ lub otrzymać je bezpłatnie od regionalnego centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa. 


Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniający rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego

AS

Źródło: NFZ

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz