Wiele szczepionek na pneumokoki niewykorzystanych

04 Grudnia 2017, 12:20 Szczepienia

Od niecałego roku działa program szczepień ochronnych przeciwko pneumokokom obejmujący całą populację dzieci. Prawdopodobnie jednak źle wyliczono liczbę dawek i większość na razie pozostaje niewykorzystana. Tymczasem trwa już postępowanie na zakup kolejnych. 

Zamieszanie i dyskusja wokół tego, który produkt powinno wybrać ministerstwo i medialne spekulacje, który jest lepszy może być jedną z przyczyn tego, że część rodziców nadal kupuje szczepionki, zamiast korzystać z bezpłatnych. Do tego zamówiono na ten rok 1,2 mln dawek, z których miały skorzystać tylko dzieci urodzone w tym roku. Ile ich będzie? Może ok. 400 tys. W 2016 r. zarejestrowano 385 tys. urodzeń żywych. 

Dziecko dostaje trzy dawki. Pierwsza zalecana jest przez Sanepid w drugim miesiącu życia, choć część rodziców woli to szczepienie opóźnić. Idąc zgodnie z kalendarzem, druga dawka przypada na 3- 4 miesiąc życia dziecka. Trzecia dawka powinna być podana wtedy w 13-15 miesiącu życia dziecka. Nie trudno więc przewidzieć, że nawet dzieci urodzone w styczniu tego roku nie wykorzystają aż trzech dawek. Tym bardziej urodzone w kolejnych miesiącach.Te urodzone w grudniu, w ogóle w tym roku szczepione nie będą. 1,2 mln dawek nawet gdyby 100 proc. dzieci było szczepionych to już na pierwszy rzut oka za dużo. 

Zapas, ale na ile?

Pozostanie więc spory zapas preparatów, które trzeba wykorzystać w ciągu kolejnych miesięcy. Tymczasem ruszyła już procedura zakupu kolejnych dawek. Ministerstwo uspokaja. Jak wygląda sytuacja?

Ile wykorzystano? 

O to, w jakiej ilości i kiedy wykorzystano szczepienia spytaliśmy resort zdrowia. W okresie od dnia 1 stycznia do dnia 30 czerwca 2017 r. została zużyta szczepionka PCV10 w ilości 203 012 dawek. W kolejnym kwartale (od 1 lipca do 30 września) zużyto 170 263 dawek. Dane za trzy kwartały zbiorczo: 373 275 dawek szczepionki PCV10. Czyli mniej niż jedna trzecia. Dane za cały rok 2017 zostaną opracowane w lutym 2018 r.

Ważne terminy

Na dzień 31.10.2017 r. Centralna Baza Rezerw Sanitarno-Epidemiologicznych posiadała szczepionki przeciwko pneumokokom w następującej ilości:

- Synflorix - 720 297 dawki (daty ważności: 31.03.18; 30.06.2018; 30.11.2018; 30.09.2018; 31.01.19)

- Prevenar13 - 54 607 dawki (28.02.2018; 31.05.2019; 31.07.2019)

MZ: nie zmarnują się

Jak uważa MZ, realizacja programu szczepień przebiega prawidłowo. Szczepionki są sukcesywnie wydawane przez powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne świadczeniodawcom, którzy wykonują szczepienia populacyjne u dzieci. - Ze względu na zasadę, iż pierwszą dawkę szczepionki dzieci otrzymują po ukończeniu 6-8. tygodnia życia, realizacja szczepień w populacji dzieci urodzonych po 31 grudnia 2016 r., rozpoczęła się w marcu br. Schemat szczepienia przewiduje podanie trzech dawek szczepionki, przy czym ostatnia dawka (przypominająca) jest podawana po ukończeniu 12. miesiąca życia - potwierdza ministerstwo. W 2017 r. dzieci zakwalifikowane do szczepienia, otrzymają jedną lub dwie dawki szczepionki. -  Według szacunków, zakupiona w 2016 r. szczepionka zostanie wykorzystana zgodnie z jej przeznaczeniem, do realizacji szczepień u dzieci urodzonych w 2017 r. - informuje resort.

Wykorzystać dawki

Spytaliśmy MZ, czy gdyby szczepionki mogły jednak zostać niewykorzystane, wdroży procedurę by przekazać je np. dla podopiecznych domów dziecka, seniorom lub zaszczepić inne dzieci urodzone przed 2017 r. 

- Zawsze w sytuacji, gdy istnieje ryzyko niezużycia szczepionek zgodnie z ich przeznaczeniem w zakresie terminów ważności preparatów, Minister Zdrowia we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym podejmują działania mające na celu zminimalizowanie ryzyka utylizacji i strat finansowych związanych z kosztem utylizowanych preparatów. W pierwszej kolejności, szczepionki są wymieniane, jeżeli umowa zawarta z wykonawcą przewiduje taką możliwość, na preparaty z dłuższym terminem ważności. Liczba wymienianych szczepionek i termin ważności każdorazowo wynika z treści zawartej umowy - informuje MZ. 

Tylko dla dzieci

Zgodnie z CHPL szczepionka Synflorix zapobiega czynnemu uodparnianiu przeciwko chorobie inwazyjnej, zapaleniu płuc oraz ostremu zapaleniu ucha środkowego wywoływanym przez Streptococcus pneumoniae u niemowląt i dzieci w wieku od ukończenia 6. tygodnia życia do ukończenia 5 lat.

Nowy zakup ze specustawy

Na zakup kolejnych dawek - na rok 2018 - pieniądze mają pochodzić z tzw. spec ustawy i już toczą się boje między głównymi dwoma dostawcami, konkurującymi o rządowe zamówienie. 
- Zgodnie z przepisami dotyczącymi zamówień publicznych przeprowadzenie całej procedury przetargowej, poprzez rozstrzygnięcie, podpisanie umowy i dostarczenie szczepionek to czas ok. 4 miesięcy, dlatego, aby umożliwić ciągłość szczepień przeciw pneumokokom z początkiem 2018 r., wskazane byłoby dokonanie zakupu jeszcze w roku 2017 - czytamy w uzasadnieniu tzw. specustawy dotyczącej przekazania dodatkowych środków z budżetu państwa na ochronę zdrowia. 

AK

Polecamy także:

Ważne zmiany w szczepieniach. Odszkodowania tylko przy hospitalizacji

Jest już program szczepień ochronnych na 2018 r.

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz