Komisja Zdrowia zajmie się podwyżką cen leków po przeszczepach

30 Listopada 2017, 13:34

W przyszłym tygodniu sejmowa Komisja Zdrowia rozpatrzy informację ministra K. Radziwiłła na temat podwyżki cen leków stosowanych u chorych po przeszczepach. Posiedzenie zostało zwołane na wniosek przynajmniej jednej trzeciej członków Komisji. 

Od stycznia tego roku na liście leków refundowanych obowiązują nowe, wyższe ceny niektórych leków stosowanych u chorych po przeszczepach. Podwyżka sięga nawet kilkuset złotych i jest związana z wejściem na listę tańszych odpowiedników.

Tematem ma się zająć sejmowa Komisja Zdrowia, która w najbliższą środę rozpatrzy „Informację Ministra Zdrowia Konstantego Radziwiłła na temat powodów kilkukrotnego przeprowadzenia w ostatnich miesiącach podwyżek cen leków dla pacjentów po przeszczepach".

Cena terapii immunosupresyjnej poszła w górę także na ostatnim, listopadowym wykazie leków refundowanych. Do najnowszych zmian na liście odniósł się już wiceminister zdrowia Marcin Czech, który odpowiada w resorcie za politykę lekową. - Ta lista przynosi zmiany jeśli chodzi o leki immunosupresyjne i przeciwwirusowe dla chorych po przeszczepie. Wynika to z obniżenia limitu. Podstawa limitu jest obniżona. Pacjenci maja dostępny lek za 3,20. Jest to pełnowartościowy odpowiednik leków które dawniej znajdowały się na liście. Każdy pacjent jest leczony w sposób zindywidualizowany. Lekarz prowadzący jest ostatnią instancją, która musi zdecydować czy są jakieś ryzyka – wyjaśniał Marcin Czech. 

AS

Źródło: Sejm

Foto: Sejm/K.Białoskórski

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz