Ustawa o jakości w opiece zdrowotnej coraz bliżej

01 Grudnia 2017, 13:19

Projekt ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta jest już gotowy. W tym tygodniu został rozpatrzony przez kierownictwo Ministerstwa Zdrowia i skierowany do uzgodnień wewnętrznych z siedmiodniowym terminem na składanie uwag. Potem ma ponownie trafić pod obrady kierownictwa MZ. 

Pod koniec lutego tego roku zakończyły się konsultacje społeczne do projektu założeń do ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Przez kilka miesięcy Ministerstwo analizowało zgłoszone uwagi i przygotowywało projekt ustawy.

Zgodnie z założeniami projekt zakłada m.in. wdrożenie systemu autoryzacji placówek medycznych, monitorowanie zdarzeń niepożądanych oraz klinicznych wskaźników jakości, a także zwiększenie znaczenia akredytacji w ochronie zdrowia. Zgodnie z koncepcją MZ przedstawioną w założeniach do ustawy, szpitale, które nie spełnią warunków jakości, nie będą mogły liczyć na publiczne finansowanie. 

Ustawa o jakości w ochronie zdrowia ma zastąpić dotychczas obowiązujące przepisy o akredytacji. Jak podkreśla MZ, celem ma być poprawa bezpieczeństwa pacjentów. 

AS

Źródło: MZ

Polecamy także:

 

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz