Petru: Zamiast NFZ – 4 publiczne, konkurujące ze sobą fundusze

06 Października 2015, 17:41

Likwidację NFZ i stworzenie czterech publicznych, konkurujących ze sobą funduszy Ryszard Petru zapowiedział podczas konferencji prasowej zwołanej dziś pod Centralą NFZ w Warszawie. 

Jak powiedział dziennikarzom Ryszard Petru - Narodowy Fundusz Zdrowia to monopolista, musimy przynależeć do NFZ. On nie reprezentuje pacjentów, tylko Ministerstwo Finansów. Promuje też marnotrawstwo, dzieje się dziś tak, że mamy nadmiar hospitalizacji, które są sztuczne.

Dalej przekonywał, że  Nowoczesna proponuje rozwiązanie, mające na celu poprawę jakości i efektywności polskiego systemu opieki zdrowotnej. Proponujemy bardzo prostą zasadę, podział NFZ na konkurujące ze sobą fundusze, by pacjenci mieli wybór - mówił lider Nowoczesnej. Zaznaczył, że raz na pół roku każdy miałby prawo zmienić fundusz, wybrać najlepszy. Fundusze nie mogłyby jednak ograniczać się do działalności regionalnej, ponieważ, jak przypomniał Ryszard Petru - mieliśmy już kasy chorych, czyli lokalnych monopolistów. Według lidera Nowoczesnej, utworzenie konkurencyjnych funduszy pomogłoby zapobiec marnotrawstwu pieniędzy. 

Zwrócił uwagę na fakt, że system opieki zdrowotnej powinien służyć przede wszystkim chorym. Dziś w centrum uwagi jest Ministerstwo Finansów, nie pacjent. Dzięki temu pacjenci będą w centrum uwagi – przekonywał.

Źródło: nowoczesna.pl

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz