Ministerstwo Zdrowia planuje zmiany w POZ. Dotyczą leczenia boreliozy

04 Grudnia 2017, 9:48

Ministerstwo Zdrowia zamierza zwiększyć kompetencje lekarzy rodzinnych w zakresie diagnozowania i leczenia boreliozy. Jak informuje MZ w odpowiedzi na petycję, w resorcie właśnie trwają prace nad takim rozwiązaniem.

„W związku z napływającymi do Ministra Zdrowia postulatami zwiększenia dostępu do świadczeń z zakresu diagnozowania i leczenia boreliozy informujemy, że w ministerstwie prowadzone są prace nad oceną możliwości zwiększenia kompetencji lekarzy poz z zakresu diagnozowania i leczenia boreliozy oraz poszerzenia katalogu badań diagnostycznych z przedmiotowego zakresu. Oceniania jest również możliwość opracowania zaleceń postępowania w rozpoznawaniu i leczeniu boreliozy, którymi lekarz poz może kierować się w diagnozowaniu i leczeniu boreliozy u osób pozostających pod jego opieką” – informuje Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi na skierowaną do resortu petycję w tej sprawie.

Co to jest borelioza?

Borelioza jest wielonarządową chorobą przenoszoną przez  kleszcze, której obraz kliniczny wiąże się z zajęciem skóry, stawów, układu nerwowego i serca. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, wszystkie osoby objęte powszechnym – obowiązkowym i dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym mają prawo do świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie diagnostyki i leczenia boreliozy. Tematem od kilku miesięcy zajmuje się też parlamentarny zespół do spraw boreliozy. 

AS

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

Miki Wtorek, 23 Stycznia 2018, 8:32
Śmieszne. Od 6 lat chodzilam do rodzinnego i szukalam przyczyny swojego stanu zdrowia. Wszystkie badania robilam za wlasna kase, bo oni mi nie dadza skierowania bo badanie jest drogie. Sama wpadlam na pomysl przebadania sie na borelioze, oczywiscie za kase. Najpierw to trzeba zwiekszyc wiedze lekarzy a nie kompetencjie
Polka Wtorek, 23 Stycznia 2018, 19:42
Święta racja ja podobnie!!! I tekst typu: limit na panią już się wyczerpał żal żal żal i wściekłość!!! Lekarze całkowity brak wiedzy współczesnej nr boreliozy i spółki. Ich wiedza jest na poziomie średniowiecza! Sory ale musiałam.