Podwyżki dla ratowników medycznych: nie będzie rozporządzenia

05 Grudnia 2017, 9:34

Dyrektorzy Oddziałów Wojewódzkich NFZ otrzymali zalecenie skierowania do szpitali prośby o realizację wzrostu wynagrodzeń dla ratowników medycznych. Mimo że pojawiają się sygnały, że podwyżki dla ratowników nie wszędzie są wypłacane, Ministerstwo Zdrowia nie planuje wydania rozporządzenia realizującego zawarte w lipcu porozumienie. 

Podwyżki dla ratowników medycznych powinny być wypłacane w ramach zwiększonych kontraktów. Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, w II połowie 2017 r. ogólny wzrost wartości umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie szpitalne w przypadku SOR wyniósł 7,23 proc., zaś izb przyjęć – 3,03 proc. w stosunku do wartości świadczeń zakontraktowanych w I połowie 2017 r.

Podwyżki dla ratowników z umów na świadczenia

„W związku z tym środki finansowe wynikające ze wzrostu wartości umów na świadczenia szpitalne powinny zostać przeznaczone na podwyżki ujęte w Porozumieniu oraz w ustawie o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne” – podkreśla MZ i zaznacza, że specjalnego rozporządzenia, które miałoby gwarantować wypłatę podwyżek, nie będzie.

Przypomnijmy, że 18 lipca 2017 r. minister zdrowia, Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych oraz Sekcja Krajowa Pogotowia Ratunkowego i Ratownictwa Medycznego NSZZ „Solidarność” podpisali porozumienie dotyczące podwyżek dla ratowników medycznych.

Na mocy porozumienia wzrosło średnie miesięczne wynagrodzenie:

  • ratowników medycznych, którzy są członkami zespołów ratownictwa medycznego u wykonawców głównych i podwykonawców systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne,
  • dyspozytorów medycznych,
  • pielęgniarek systemu, które są członkami zespołów ratownictwa medycznego, zatrudnionymi u dysponentów zespołów ratownictwa medycznego (podwykonawców w pozaszpitalnym systemie Państwowe Ratownictwo Medyczne).

– wraz ze wszystkimi innymi składnikami i pochodnymi w przeliczeniu na etat albo równoważnik etatu (niezależnie od formy zatrudnienia):

  • o 400 zł brutto – od 1 lipca 2017 r.,
  • o kolejne 400 zł brutto – od 1 stycznia 2018 r.

„Aneksowanie umów z dysponentami zespołów ratownictwa medycznego w zakresie przekazania celowych środków na wypłatę podwyżek dla tych grup pracowników zakończyło się 30 sierpnia br. Wypłaty są realizowane na bieżąco” – zapewnia Ministerstwo Zdrowia.

Podwyżki dla ratowników medycznych zatrudnionych w szpitalach

Porozumienie dotyczy także ratowników medycznych zatrudnionych w podmiotach leczniczych – na takich samych warunkach (czyli ze wszystkimi innymi składnikami i pochodnymi w przeliczeniu na etat albo równoważnik etatu) i w takiej samej wysokości. NFZ aneksował umowy na leczenie szpitalne, które zwiększyły stawkę bazową dla szpitalnego oddziału ratunkowego i izby przyjęć o:

  • 2% – od 1 lipca 2017 r.,
  • 4% od – 1 października 2017 r.

AS

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

4 komentarze

Jeke Środa, 13 Grudnia 2017, 8:15
Kolejny raz ratowników medycznych rząd oszukał.
rat Środa, 06 Grudnia 2017, 23:12
Mam w dupie. Odchodzę z zawodu po 15 latach i studiach z rocznika dyplomowego 2003. Zdychajcie sobie bez mojego udziału. W sanepidzie na pewno nie dam wam spokoju ...
Ja Środa, 06 Grudnia 2017, 8:11
Szpitale kase dostaly na "pogotowie" i nie maja zamiaru tego przekazac pracownikom tylko lataja swoje dziury tym. Nie zobaczylismy z tego ani złotówki.
Peter Wtorek, 05 Grudnia 2017, 10:38
Nie będzie rozporządzenia, to nie będą musieli wypłacać i nie będą, bo latają dziury tymi podwyżkami